KSD: Żądamy zaprzestania szykan

Żądamy zaprzestania szykan wobec Żołnierzy Niezłomnych i ludzi, którzy podjęli się szlachetnej misji odnalezienia ich szczątków – piszą członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w liście otwartym do Prokuratora Generalnego.

Katoliccy dziennikarze nawiązują do akcji policji na cmentarzu znajdującym się na warszawskim Służewcu, gdzie przez ostatnie 2 tygodnie trwały prace ekshumacyjne prowadzone przez IPN.

Policja na zlecenia Prokuratury Generalnej wstrzymała prace i zarekwirowała trumienki ze szczątkami Niezłomnych Bohaterów.

Zrozumiałe są różne sytuacje prawne, różne uwarunkowania, ale załatwienie sprawy w taki sposób, że przyjeżdża policja z nakazem zarekwirowania trumienek, uniemożliwia dalsze badania szczątków Żołnierzy Wyklętych. Nie wyjaśnienie tego stwarza taką sytuację, że pozostaje nam tylko się domyślać co się stało.  W związku z tym uznaliśmy, że tak nie może być, że nie możemy tej sprawy zostawić. Domagamy się tego, żeby Polaków wreszcie zaczęto traktować poważnie; jak obywateli godnych prawa do informacji, do swojej przeszłości, którą nam się po raz kolejny odbiera i do naszych bohaterów – powiedziała Anna Dąbrowska, przewodnicząca oddziału telewizyjnego KSD w Częstochowie.

Członkowie KSD żądają podjęcia wszelkich działań, które umożliwią przeprowadzenie prac ekshumacyjnych w należytym spokoju i godnych warunkach.

Ponadto domagają się podania prawdziwych powodów skandalicznego przerwania prac ekshumacyjnych prowadzonych przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

RIRM

 

drukuj