Wicepremier: Plan Morawieckiego będzie przyjęty do końca tygodnia [wywiad]

W rozmowie z red. Piotrem Krupą (TV Trwam) wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki poinformował, że plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju będzie przyjęty najdalej do końca trwającego obecnie tygodnia.

Na pytanie o uwagi rządu dotyczące tzw. planu Morawieckiego, polityk odpowiedział, że dokument będzie przyjęty „za dwa, trzy dni (…), a najpóźniej za tydzień”. Przypominając jego główne założenia, wicepremier Mateusz Morawiecki wskazał model gospodarki o wysokiej wartości dodanej.

Tworzyć gospodarkę o wysokiej wartości dodanej. Jak mówimy o gospodarce innowacyjnej, eksportowej albo gospodarce o większym nasyceniu przemysłu, to wszystko to można by też skomentować jednym wspólnym mianownikiem: że gospodarka jest wtedy właśnie bardziej innowacyjna. Jest bardziej uprzemysłowiona, o bardziej zaawansowanych usługach i bardziej eksportowa, jeżeli jednocześnie generuje wyższe marże, tworzy wyższe marże, produkty, które się lepiej sprzedają na całym świecie (…). Wtedy przedsiębiorcy mają więcej środków, mają ekonomię skali i dzięki temu mogą więcej płacić swoim pracownikom, mogą więcej wydawać na badania, rozwój, i gospodarka rośnie we właściwym kierunku – mówił minister finansów i rozwoju.

Pytany o ocenę planu przez przedsiębiorców, wicepremier powiedział, że „generalnie odbiór jest bardzo dobry”.

 – Dobrze odbierają, oczywiście, bo jest to rodzaj drogowskazu, w którym kierunku chcemy rozwijać branże, w jaki sposób chcemy ułatwiać prowadzenie biznesu, „konstytucja dla biznesu”, „sto zmian”, „co nie jest  zabronione, to jest dozwolone”, „milcząca zgoda”, proporcjonalność podejścia zasad prawnych albo eliminacja regonów (w przyszłości), zmniejszenie liczby lat, kiedy trzeba trzymać akta pracownicze (…), podniesienie progu pracowników, od którego trzeba pisać regulamin pracy, regulamin wynagrodzeń – wymieniał wicepremier.

W wywiadzie udzielonym podczas konferencji gospodarczej „Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę”, która odbywała się w zeszły weekend w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, wicepremier mówił także m.in. o uszczelnianiu systemu podatkowego, przemyśle stoczniowym, Polskim Funduszu Rozwoju, problemie smogu czy Odnawialnych Źródłach Energii.

Za receptę na poprawienie kondycji ekonomicznej Polski i Polaków Mateusz Morawiecki uznał oszczędność.

Tak jak Ojciec Dyrektor (o. Tadeusz Rydzyk CSsR – red.) powiedział na tej konferencji, w której miałem zaszczyt uczestniczyć: powinniśmy być bardziej gospodarni i bardziej oszczędni. I ja się z tym absolutnie zgadzam – podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki.


Zobacz cały wywiad:

 

RIRM

drukuj