fot. PAP/Radek Pietruszka

Wicepremier M. Błaszczak: Będziemy konsekwentnie rozbudowywali zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe

System Patriot i system Narew stanowią ważny argument, jeżeli chodzi o odstraszanie. Będziemy oba systemy konsekwentnie rozbudowywali i wzmacniali, będziemy rozbudowywali zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe – podkreślił dziś szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Na lotnisku na warszawskim Bemowie szef MON obserwował dziś szkolenie 18. pułku przeciwlotniczego z 18. Dywizji Zmechanizowanej na sprzęcie „Mała Narew” – przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów rakietowych krótkiego zasięgu. Żołnierze z tej jednostki otrzymali nowy sprzęt w październiku ubiegłego roku.

„Kolejne ćwiczenia, kolejny sprzęt, tym razem jest to sprzęt, który pochodzi, jeśli chodzi o wyrzutnie i rakiety z Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o stacje radiolokacyjne i ciężarówki, na których posadowione są wyrzutnie, z Polski. Mamy kolejny przykład współpracy polskiego przemysłu zbrojeniowego z przemysłem państwa NATO-wskiego, tym razem Wielkiej Brytanii. Jesteśmy zdeterminowani, żeby w jak najkrótszym czasie Wojsko Polskie uzyskało zdolność bojową, zdolność do tego, żeby kolejna warstwa wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej była gotowa, żeby chronić niebo nad Polską” – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Według niego mamy do czynienia z przełomem, jeżeli chodzi o zdolności w tej dziedzinie.

„Wcześniej Wojsko Polskie dysponowało systemami postsowieckimi. Są to systemy stare, które nie odpowiadają wymaganiom dzisiejszego pola walki” – ocenił szef MON.

Jego zdaniem system Patriot oraz systemy Narew stanowią poważny argument, jeżeli chodzi o odstraszanie.

„Będziemy oba systemy konsekwentnie rozbudowywali i wzmacniali, będziemy konsekwentnie rozbudowywali zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe” – zapewnił Mariusz Błaszczak.

Dodał, że w Polsce obecnie stacjonują także brytyjskie systemy Sky Sabre oparte na analogicznych rozwiązaniach do polskiej „Małej Narwi”.

Szef MON dodał, że szkolenia na nowych systemach obrony powietrznej mają przebiegać jak najszybciej, dlatego na sprzęcie, na którym ćwiczą obecnie żołnierze z 18. Pułku, będą również uczyć się żołnierze z 15. Pułku Przeciwlotniczego w Gołdapi wchodzącego w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej stacjonującej w woj. warmińsko-mazurskim; żołnierze z tej jednostki mają otrzymać system „Mała Narew” w następnej kolejności.

Płk Michał Marciniak, pełnomocnik ministra obrony narodowej do spraw budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, tłumaczył, że szkolenie na sprzęcie otrzymanym niedawno przez żołnierzy podzielone zostało na dwa etapy – szkolenie z obsługi sprzętu oraz jego zastosowania operacyjnego. Jak mówił, żołnierze z 18. Pułku odbyli szkolenie m.in. w zakładach producentów składników systemu „Mała Narew”, także z udziałem brytyjskich instruktorów.

„Dzisiaj zaczynamy szkolenie bojowe na systemie. Celem dzisiejszego ćwiczenia jest weryfikacja procedur i możliwości przemieszczenia jednostki poza miejsce stałej dyslokacji, jak również operowanie w miejscu stałej dyslokacji. W następnych tygodniach będą prowadzone kolejne szkolenia z wykorzystaniem zestawu „Mała Narew”, wchodzącego w skład zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej” – oznajmił płk Michał Marciniak.

Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach planowane jest duże ćwiczenie z udziałem wszystkich warstw tworzonego w Polsce systemu obrony powietrznej – „Wisły”, czyli Patriotów, „Narwi” oraz „Popradu” i „Pilicy”, czyli systemów bardzo krótkiego zasięgu.

18 Pułk Przeciwlotniczy z Zamościa to nowo formowana jednostka wojskowa wchodząca w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec. Ma on wyróżniać się zdolnością do tworzenia wielowarstwowej ochrony przeciwlotniczej. Docelowo pułk będzie miał zdolność tworzenia nad ugrupowaniem bojowym parasola ochronnego składającego się z trzech warstw. Za każdą z nich będzie odpowiadał inny system uzbrojenia – systemy bardzo krótkiego zasięgu, krótkiego zasięgu „Narew” i średniego zasięgu „Wisła”, czyli oparte na wyrzutniach Patriot.

Systemy „Mała Narew” powstają w oparciu o brytyjskie pociski rodziny CAMM oraz używany już przez polskie wojsko i produkowany w kraju sprzęt, taki jak stacje radiolokacyjne czy urządzenia kierowania uzbrojeniem.

Realizowane na lotnisku Warszawa-Babice szkolenie ma na celu sprawdzenie procedur związanych z możliwością przemieszczania się i operowania poza miejscem stałej dyslokacji „Małej Narwi”. Ćwiczenia w Warszawie stanowią element weryfikacji procedur wzmacniania obrony powietrznej stolicy.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl