fot. https://twitter.com/mblaszczak

Min. M. Błaszczak: Na granicy z Białorusią postawimy siatkę chroniącą zwierzęta przed okaleczeniem

Po obu stronach płotu na granicy polsko-białoruskiej postawimy siatkę chroniącą zwierzęta przed okaleczeniem – zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

„Wkrótce po obu stronach płotu na granicy polsko-białoruskiej, postawimy siatkę chroniącą zwierzęta przed okaleczeniem. Będzie to ten sam rodzaj ogrodzenia, który stosowany jest m.in. przy autostradach” – napisał na Twitterze Błaszczak.

Ogrodzenie na granicy z Białorusią zaczęto instalować w ubiegłym tygodniu w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Ustawiany przez wojsko płot składa się z trzech warstw drutu ostrzowego (concertina) ułożonych pierścień na pierścieniu. Słupki będące podstawą dla concertiny są wkopane w ziemię na ponad metr. Płot ma wysokość 2,5 metra. Pod płotem, po zewnętrznej stronie leżą trójwarstwowe zasieki, które utrudniają podejście do ogrodzenia. W pierwszym etapie zaplanowana jest budowa 150 km odcinka. W planach jest też przewidziany kolejny etap budowy o długości 97 km.

Ogrodzenie to – jako zagrażające dla ludzi i zwierząt – krytykują m.in. politycy Zielonych, którzy poinformowali, że złożyli już interpelację w sprawie niebezpiecznego ogrodzenia z drutu na granicy. Zapowiedzieli też złożenie do prokuratury zawiadomienia w tej sprawie.

PAP

drukuj