Fot. PAP/Adam Warżawa

Wicemin. J. Sellin o budowie Muzeum Szpęgawskiego: Chcemy, żeby pojęcie Zbrodni Pomorskiej było tak powszechnie znane, jak znana jest zbrodnia w Katyniu

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, wskazał, że celem powołania Muzeum Szpęgawskiego jest upowszechnienie wiedzy wśród Polaków na temat Zbrodni Pomorskiej 1939 roku. „Chcemy, żeby pojęcie Zbrodni Pomorskiej było tak powszechnie znane, jak znana jest zbrodnia w Katyniu” – wskazał wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowa placówka powstanie w Pelpinie i będzie filią Muzeum Stutthof, które podlega resortowi kultury. 

W ubiegłym tygodniu podpisany został list intencyjny w zakresie utworzenia muzeum poświęconego niemieckiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim [czytaj więcej].

Ordynariusz pelpliński, ks. bp Ryszard Kasyna, zgodził się przekazać na ten cel 200-letni zabytkowy budynek, w którym dawniej znajdowała się karczma i szkoła.

Wiceminister Jarosław Sellin podkreślił, że w ten sposób wiedza na temat Zbrodni Pomorskiej będzie miała instytucjonalne zabezpieczenie.

– Jeśli mamy instytucję, która opowiada o danej części naszej historii, to jest to opowieść codzienna, bo codziennie można odwiedzić wystawę stałą, zobaczyć wystawę czasową, pójść na seminarium dyskusyjne czy wziąć udział w konferencji, debacie organizowanej przez muzeum, czy nabyć książkę albo czasopismo (…). To jest praca dzień w dzień, która dzięki temu spowoduje, że wiedza o Zbrodni Pomorskiej będzie większa. Chcemy, żeby pojęcie Zbrodni Pomorskiej było tak powszechnie znane, jak znana jest zbrodnia w Katyniu – mówił wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Obecnie przygotowywany jest plan budowy nowego muzeum i jego kosztorys. Zatwierdzenie planu przez resort kultury pozwoli na formalne powołanie instytucji i rozpoczęcie inwestycji.

2 października po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku.

W sumie w tamtym czasie zamordowanych zostało 30 tys. osób. Lasy Szpęgawskie – między innymi obok Lasów Piaśnickich – były głównymi miejscami tej kaźni.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl