fot. PAP/Tomasz Gzell

Weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego

Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat, nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania. Tak stanowi nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego (Kpa), która weszła dziś w życie.

Na mocy nowych regulacji niezakończone postępowania w sprawie nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

To bardzo ważne przepisy, które kończą pewien etap reprywatyzacji – podkreślił Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości. Przewodniczący komisji weryfikacyjnej zwrócił uwagę, że w każdym prawie następuje okres przedawnienia.

– Ta zmiana spowoduje, że tak jak w innych dziedzinach prawa nastąpi przedawnienie. Niemożliwe będzie zgłaszanie nowych roszczeń przez osoby mieszkające w drugim krańcu globu, którzy nagle dowiedzieli się, że są pokrewnymi dwudziestego stopnia byłego właściciela nieruchomości w Polsce. Jest to również prawo, dzięki któremu niepotwierdzone prawidłowości roszczeń zostaną umorzone. Dzięki zmianie w prawie, która jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, tysiące mieszkańców Polski będzie miało spokój polegający na tym, że nie będzie musiało obawiać się roszczeń. Spółdzielnie mieszkaniowe, które mają nieuregulowany status gruntów z uwagi na roszczenia, zyskają na tej ustawie – wyjaśnił Sebastian Kaleta.

Wiceminister dodał, że przy okazji tej ustawy cieszy fakt, iż Polska obroniła swoje dobre imię, gdy Izrael próbował przypisać naszemu krajowi współsprawstwo w procesie Holokaustu, atakując zmiany w prawie.

Uchwalenie nowelizacji i podpisanie przez prezydenta wywołało rezonans międzynarodowy. Ostro przepisy skrytykowali szefowie dyplomacji Izraela i Stanów Zjednoczonych.

RIRM

drukuj