fot. PAP/Marcin Obara

RPO chce zaskarżyć do TK ostatnią nowelę Kodeksu postępowania administracyjnego

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek rozważa zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ostatniej noweli Kodeksu postępowania administracyjnego.  

„Dziennik Gazeta Prawna” podał, że prof. Marcin Wiącek ma wątpliwości co do przepisów przejściowych dotyczących postępowań będących w toku.

Jego zdaniem umorzenie z mocy prawa toczących się spraw administracyjnych narusza zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego w nim prawa.

Poseł PiS Jan Mosiński, odnosząc się do sprawy, podkreślił, że nowela kończy chaos prawny i niepewność obywateli wobec państwa i prawa. Dlatego – jak powiedział – ma nadzieję, że prof. Marcin Wiącek nie będzie skarżył tych przepisów.

Nowelizując Kodeks postępowania administracyjnego zakończyliśmy chaos prawny, niepewność obywateli wobec państwa prawnego. To, co się działo przez lata powodowało, że obywatele byli w wiele gorszej sytuacji niż ci, którzy wyrzucali ich z mieszkań. Rzecznik Praw Obywatelskich ma swoje prawa i się nimi kieruje. Jestem przekonany, że gdyby nawet ta decyzja się zmaterializowała, to Trybunał Konstytucyjny nie uzna racji Rzecznika Praw Obywatelskich – mówił Jan Mosiński.

Podpisana ostatnio przez prezydenta nowela o Kodeksie postępowania administracyjnego zakłada, że po 30 latach od wydania decyzji administracyjnej nie będzie można jej zakwestionować.

Dzisiejsza prasa wskazuje, że nie będzie też można stwierdzić nieważności takiego rozstrzygnięcia, jeśli od jego wydania upłynęło 10 lat lub jeśli wywołało ono nieodwracalne skutki prawne. Zgodnie z przepisami przejściowymi będzie to dotyczyć także tych spraw, które już się toczą. Nowelę krytykuje m.in. Izrael.

 

RIRM

drukuj