By Architect of the Capitol - aoc.gov, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7531712

Kongresmeni z USA żądają od Polski odrzucenia nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego

Kongresmeni Stanów Zjednoczonych wysyłają kolejny list do polskiego Sejmu. Chcą odrzucenia nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z jego skutkami dla procesu restytucji mienia. Tymczasem nowela ma na celu dostosowanie prawa do wyboru Trybunału Konstytucyjnego.

To już kolejny głos krytyki ze strony amerykańskich władz w sprawie polskiego projektu nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, który ma uniemożliwić zaskarżanie decyzji o odebraniu własności po ponad 30 latach od jej wykonania. W lipcu Senat przyjął poprawki, które pozwalają na dokończenie spraw będących już w toku. Jednak  ostatecznie o ustawie zdecyduje Sejm. W kolejnym liście amerykańskich legislatorów adresowanym do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, czytamy, że nowelizacja Kodeksu praktycznie uniemożliwi odzyskanie lub rekompensatę mienia wywłaszczonym osobom.

– Ocaleni z Holokaustu oraz inni prawowici właściciele, którzy uciekli z Polski przed antysemityzmem lub komunistyczną władzą, czekają dziesiątki lat na sprawiedliwość po konfiskacie lub nacjonalizacji ich własności podczas Holokaustu lub przez komunistyczny rząd. (…) Nie powinno się w 2021 r. nakładać nowych, niemożliwych do spełnienia prawnych warunków, które praktycznie uniemożliwiłyby im odzyskanie własności lub uzyskania sprawiedliwej rekompensaty – napisali amerykańscy politycy.

Legislatorzy podkreślili, że pomimo wielu apeli dotyczących zwrotu mienia, Polska pozostaje jedynym krajem Unii Europejskiej, gdzie sprawa nie została rozwiązana kompleksowo, zaś rozpatrywany przez Sejm projekt idzie wbrew podpisanej przez polski rząd w 2009 r. Deklaracji Terezińskiej. Kongresmeni wzywają polski Sejm do użycia wszelkich środków, by powstrzymać przyjęcie nowelizacji.

– W restytucji mienia dla ocalałych z Holokaustu chodzi o coś więcej niż tylko pieniądze – to sprawa moralności, zakończenia i uznania potwornej straty – dodali Amerykanie.

Pałac Prezydencki opublikował w poniedziałek odpowiedź na poprzedni list w tej sprawie. Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta, Jakub Kumoch, podkreślił, że w myśl zgłoszonej noweli osoby pozbawione mienia będą nadal mogły ubiegać się o rekompensatę, a prezydent Andrzej Duda podejmie ostateczną decyzję w sprawie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego po przyjęciu jej przez Sejm.

TV Trwam News

drukuj