fot. https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/lublin/konkursy-i-projekty/olimpiada-gier-planszowych-ipn/171872,Olimpiada-Gier-Planszowych-IPN.html

We Wrocławiu odbyła się Olimpiada Gier Planszowych IPN

Olimpiada Gier Planszowych IPN to inicjatywa mająca na celu naukę historii poprzez zabawę. Olimpiada odbyła się we Wrocławiu.

W Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej Wojska Polskiego we Wrocławiu odbyły się regionalne kwalifikacje do I Olimpiady Gier Planszowych IPN.

– Są to takie gry jak „Miś Wojtek”, „Niepodległa”, „Znaj Znak”, „Gwieździsta Eskadra”, które dotyczą m.in. bitwy o Anglię, alarmu Warszawy we wrześniu 1939 roku czy chociażby obrony Lwowa – powiedziała dr Katarzyna Pawlak-Weiss z wrocławskiego oddziału IPN.

O szczegółach gry „Miś Wojtek” opowiedział koordynator główny Olimpiady Gier Planszowych IPN, Tomasz Bastkowski.

– Opowiada ona o historii słynnego kaprala niedźwiedzia, który z Armią Andersa przewędrował cały szlak bojowy od Iranu aż do demobilizacji na Wyspach Brytyjskich. Miś Wojtek był dzielnym żołnierzem, wiernym kompanem. Gra opowiada o jego historii – wyjaśnił Tomasz Bastkowski.

Gra „Miś Wojtek” opowiada przede wszystkim o historii Polaków wywiezionych z terenów okupowanych przez Związek Sowiecki.

– Zbieramy karty zabaw misia, karty jedzenia misia, karty odznak, które były w armii w poszczególnych w poszczególnych jednostkach; zbieramy także flagi państw, które były zaangażowane w historię zjednoczonych aliantów, ale też flagi miejsc, które odwiedzali bohaterowie Armii Andersa. Na tym polega ta gra. Kto uzbiera więcej kart, ten wygrywa – wskazał Tomasz Bastkowski.

Inicjatywa odbiła się szerokim echem wśród dolnośląskich uczniów.

– Turniej odbył się już w woj. podkarpackim, gdzie wzięło udział około 188 uczniów; w Małopolsce około 200, a na Dolnym Śląsku mamy zgłoszeń 359. Bardzo cieszymy się z frekwencji – powiedziała dr Katarzyna Pawlak-Weiss.

„To nauka przez zabawę” – zaznaczyła nauczyciel j. polskiego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Psarach, Barbara Jedynak.

– Pomysł zorganizowania olimpiady gier o tematyce historycznej to atrakcyjny sposób dla dzieci na poznawanie historii naszego kraju. Dzieci także się bardzo zainteresowały, są bardzo zadowolone – zwróciła uwagę Barbara Jedynak.

Świadczą o tym relacje samych zainteresowanych.

– Przyjechałem, żeby rozwinąć swoje umiejętności z historii. (…) Dowiedziałem się dzięki temu, kiedy powstała Armia Krajowa, kiedy odzyskaliśmy niepodległość i wiele innych rzeczy – powiedział Michał.

– Przyjechałam tu, żeby zdobyć nowe doświadczenie. Pomyślałam, że to jest bardzo ciekawa rzecz, którą mogłabym zrobić. (…) Poznałam nowe postacie, nowe symbole, które były podczas II wojny światowej. (…) To nie jest nudna nauka, nad którą trzeba spędzać wiele czasu, czytać książki. To jest nauka poprzez zabawę. Dzięki temu wiedza lepiej się przyswaja. To jest też przyjemniejszy czas – podkreśliła Julia.

Najlepsi gracze z Dolnego Śląska i innych regionów będą mogli powalczyć o medale podczas finałowych rozgrywek, które odbędą się w kwietniu 2023 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl