fot. sxc.hu

Warszawa: protest na rzecz uczciwych wyborów parlamentarnych

Późnym popołudniem przed Pałacem Prezydenckim rozpocznie się manifestacja na rzecz uczciwych wyborów do Sejmu i Senatu. Organizatorami pikiety są Ruch Kontroli Wyborów i stowarzyszenie Solidarni 2010.

Inicjatorzy akcji domagają się od Państwowej Komisji Wyborczej publikacji na bieżąco w internecie cząstkowych wyników wyborów oraz skanów wszystkich protokołów komisji obwodowych.

Józef Orzeł, koordynator Ruchu Kontroli Wyborów, wskazuje, że jest to sprawa, która może zostać zrealizowana przez PKW, jednak brakuje do tego politycznej woli.

– PKW załatwić nie chce, a może – bez specjalnych kosztów i wysiłku, które dla przejrzystości i uczciwości wyborów są niezwykle istotne. Dlaczego robimy to przed Pałacem Prezydenckim? Ponieważ napisaliśmy list otwarty do PKW, żeby spełniła te postulaty oraz do prezydenta, żeby wygłosił apel o uczciwe i rzetelne wybory. Tylko prezydent jest – z mocy Konstytucji – strażnikiem prawa w Polsce. Tylko on może wezwać PKW do takiego działania, które zapewni rzetelne i uczciwe wybory – mówi Józef Orzeł.

Podczas protestu odbędzie się także happening – próba bicia rekordu Guinnessa w kategorii „skanowanie protokołów wyborczych na godzinę”.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.

RIRM

drukuj