fot. twitter.com/Kombatanci

Warszawa: Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano działaczy nurtu niepodległościowego

Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowano  w Warszawie kilkunastu działaczy nurtu niepodległościowego i opozycji w PRL-u. Niepodległa Polska była dla nich ważniejsza niż życie – podkreślono.

Odznaczenia w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył w Belwederze szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który podkreślił, że działacze nurtu niepodległościowego, aktywni od lat 70. aż do czasów współczesnych, nigdy nie wątpili, że Polska odzyska pełną niepodległość.

„Nie straciliście nigdy wiary w to, że tak się stanie, tak jak nie stracili jej ci, którzy z Józefem Piłsudskim w roku 1914 ruszyli budzić Polskę do zmartwychwstania, a w roku 1920 obronili jej niepodległość i tożsamość broniąc tym samym również całego Starego Kontynentu. Za to, że nie straciliście wiary i nadziei w to, że Polska odzyska niepodległość moje pokolenie i pokolenia następne są wam i będą dozgonnie wdzięczne” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Szef UdsKiOR dodał też, że dawni działacze opozycji w okresie lat komunizmu potrafili – wzorem żołnierzy 1. Kompanii Kadrowej pod dowództwem Józefa Piłsudskiego – „wybudzić społeczeństwo z marazmu” i „pokazać społeczeństwu, że są idee, za które warto walczyć”.

„Że są – jak mówił marszałek – rzeczy ważniejsze niż samo życie, a dla działaczy opozycji niepodległościowej tą rzeczą cenniejszą niż życie była niepodległa Polska” – zaznaczył.

„Dzięki wam tradycja niepodległościowa nie zginęła, a dzięki temu możemy w wolnej Polsce spotykać się, myśleć i mówić po polsku” – dodał Jan Józef Kasprzyk, zwracając przy tym uwagę, że „najpiękniejszą definicją polskości jest umiłowanie niepodległości”.

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski i Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymało kilkunastu – jak podkreślono – wybitnie zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej. Krzyże Kawalerskie odebrali Andrzej Chyłek, Krzysztof Zbigniew Lancman i Kazimierz Czesław Wilk. Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości odebrali Zbigniew Adamczyk, Paweł Bogacki, Jan Chojnacki, Anna Cywińska-Kowalewska, Czesław Jakubowicz, Bogdan Koźmiński, Krzysztof Mętrak, Lucyna Michalik, Robert Nowicki, Artur Then, Bohdan Urbankowski, Jarosław Wartak, Grażyna Wawrzyńska, Kazimierz Wilk i Piotr Wójcik.

Podczas uroczystości w Belwederze minister Kasprzyk wręczył również nagrody zwycięzcom konkursu „Poznaj Bohaterów 1920 roku w Stulecie Bitwy Warszawskiej”, zorganizowanego między 10 a 21 sierpnia r. przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania dotyczące wojny polsko-bolszewickiej i postaci z nią związanych, które ukazywały się na profilach Urzędu w mediach społecznościowych. Zwycięzcy tej rywalizacji – Bartłomiej Fitoł i Dominik Szczepański – otrzymali m.in. publikacje historyczne poświęcone polskiej drodze do niepodległości.

Uroczystość w Belwederze, którą połączono z konferencją pt. „Znaczenie Bitwy Warszawskiej”, zorganizowały Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Historyczny NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego. Tuż przed nią złożono także kwiaty przed pobliskim pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Urząd ds. Kombatantów podkreśla, że uroczystość w Belwederze jest dowodem wdzięczności oraz wyrazem szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu i ma przypominać o ich poświęceniu w walce o niepodległość z reżimem komunistycznym.

W tym roku minie 40 lat od powstania Solidarności – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej, która mimo próby jej zdławienia w okresie stanu wojennego w grudniu 1981 r. prowadziła do przemian 1989 roku – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl