fot. PAP/Rafał Guz

Warszawa: Działacz „Solidarności” Andrzej Kołodziej przekazał swoje archiwum do AAN

Andrzej Kołodziej, legenda „Solidarności”, przekazał dokumenty, zdjęcia i pamiątki z czasów działalności antykomunistycznej do Archiwum Akt Nowych (AAN). Uroczystość odbyła się dziś w Warszawie w Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat”, które mieści się w dawnej siedzibie KC PZPR.

„Uznałem, że Archiwum Akt Nowych jest jak najwłaściwszym miejscem na przechowywanie tych zbiorów. Jest to archiwum państwowe i tutaj będą dla wszystkich dostępne” – powiedział Andrzej Kołodziej.

Przyznał, że wiele dokumentów z jego długiej, bo prowadzonej od końca lat 70., działalności opozycyjnej, nie zachowało się. Wyjaśnił, że podczas rewizji prowadzonych w jego domu przez komunistyczną bezpiekę, były one rekwirowane.

Andrzej Kołodziej zaprezentował jeden z historycznych plakatów, który wzywał do udziału w demonstracji przeciw Wojciechowi Jaruzelskiemu.

„W tamtym czasie urzędował tutaj gen. Wojciech Jaruzelski, dzisiaj my tu urzędujemy. Trzeba było trzech dekad, ale niestety po tamtej zdradzie elit przy +okrągłym stole+ ciągle jeszcze musimy sprzątać po komunizmie” – oznajmił.

List z okazji przekazania archiwum Andrzeja Kołodzieja napisał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że Andrzej Kołodziej był pomnikową postacią antykomunistycznej opozycji. Wskazał, że przekazane przez niego dokumenty są wymownym świadectwem jego walki o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą.

Nawiązując do zbliżającej się 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, oddał hołd „wszystkim wspaniałym ludziom, którzy często wbrew rozsądkowi wierzyli, że można złamać totalitarny system komunistyczny; wierzyli w Polskę prawdziwie wolną i suwerenną; za swą niezłomną postawę płacili czasem najwyższą cenę”.

Natomiast prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, wskazał w liście skierowanym do uczestników uroczystości, że „dbałość o polskie zasoby archiwalne, które stanowią bezcenną spuściznę pamięci zbiorowej, tak ważną dla wspólnoty narodowej, to (…) zadanie władz państwowych”.

Ocenił, że dzięki materiałom przekazanym przez Andrzeja Kołodzieja do Archiwum Akt Nowych: znacząco powiększy się baza źródłowa do badań nad działalnością opozycji antykomunistycznej w Polsce.

„W przededniu 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego dzisiejsza uroczystość w sposób szczególny symbolizuje zwycięstwo ruchu obywatelskiego +Solidarność+ nad komunizmem” – zaznaczył.

Wśród dokumentów przekazanych do AAN znajduje się unikatowa, w części nieznana dokumentacja Wolnych Związków Zawodowych (WZZ), olbrzymi zbiór negatywów fotografii z działalności WZZ ukryty w latach 80. przed zniszczeniem przez władze komunistyczne, dokumenty, plakaty, ulotki Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 r., bezcenne plakaty z logiem „Solidarności” wydrukowane w parafii św. Brygidy z podpisami złożonymi w dniu podpisania Porozumień Sierpniowych w Sali BHP Stoczni Gdańskiej i w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Kolekcję uzupełnia zbiór fotografii z działań opozycji antykomunistycznej z lat 80.

Do Archiwum Akt Nowych trafiły też oryginalne matryce drukarskie, z których podziemni drukarze odbijali grafiki i odezwy. Archiwum Andrzeja Kołodzieja zawiera również bogaty zbiór materiałów drugiego obiegu, ulotek, wydawnictw, znaczków i kartek pocztowych m.in. z terenu Trójmiasta, a także oryginalne solidarnościowe plakaty z lat 80.

Andrzej Kołodziej urodził się w 1959 r. w rodzinie o tradycjach niepodległościowych. Był pracownikiem Stoczni Gdańskiej, w latach 1978-80 działaczem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, oraz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

Był drukarzem i kolporterem podziemnej prasy. W sierpniu 1980 r. współorganizował strajk w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, przewodniczył Komitetowi Strajkowemu i należał do grona sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Organizował przerzut podziemnych wydawnictw do Czechosłowacji, za co został skazany w 1981 r. na rok i 9 miesięcy pozbawienia wolności. W 1984 r. Kołodziej zakładał struktury Solidarności Walczącej w Trójmieście. Był bliskim współpracownikiem Kornela Morawieckiego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl