Wakacyjne spotkania z Prymasem Tysiąclecia

Rozpoczął się letni cykl spotkań z Prymasem Tysiąclecia w ramach ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński”. Projekt zorganizowany został w roku i z okazji beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Przedstawiono w nim Prymasa Tysiąclecia jako chłopca, młodego kapłana, biskupa, wreszcie Prymasa, który był strażnikiem wiary i moralności życia społecznego narodu zagrożonego przez ideologię komunistyczną.

Pierwszy koncert odbył się 6 czerwca w Iłowie, w parafii MB Królowej Polski, w 55 rocznicę wizyty ks. kard. Wyszyńskiego w tej parafii. To wydarzenie zainaugurowało tegoroczny projekt wpisujący się w cykl „Zrozumieć Niepodległą”, realizowany od 1918 roku, a wskazujący wybitne postacie, które ukształtowały polską tożsamość. W 2016 roku Robert Grudzień napisał Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił…” z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski, a – jak przyznaje kompozytor – natchnienie i inspirację do tego dzieła czerpał z obchodów Millenium Chrztu, organizowanych przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Obecny projekt ma na celu przybliżenie życia, misji i nauczania wybitnego duszpasterza i Polaka. Wakacyjny cykl spotkań z Prymasem Tysiąclecia rozpoczęły koncerty (02.07) w świętującym 750-lecie miasta Jędrzejowie, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w klasztorze Cystersów oraz (03.07) w kolegiacie w Wolborzu.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu osoby kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku do Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanawia rok 2021 – Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego” – to fragment uchwały przyjętej przez Sejm RP 27 listopada 2020 roku.

Właśnie teraz dokona się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, który gorliwą wiarę i zaangażowanie w życie religijne łączył z kształtowaniem życia społecznego, zagrożonego demoralizacją i demontażem porządku opartego na rodzinie, a wartości te przez całe powojenne dekady zagrożone były brutalną ateizacją wojującego komunizmu. Miesiącem, gdy dokona się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego, (opóźniona z powodu pandemii), będzie wrzesień. Jednak 2021 rok to także dwa ważne jubileusze – 120. rocznica urodzin i 40. śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Czuję się zaszczycony mogąc poprzez sztukę uhonorować właśnie Prymasa Tysiąclecia. Jego życie to doświadczenie dwóch wojen światowych, zagrożenia bolszewizmem odpartego w 1920 roku i konieczność zmierzenia się z wyniszczającą ideologią komunizmu w czasach PRL-u. Dla nas, młodych ludzi, wychowywanych w domach katolickich, ale bombardowanych ateizmem w szkole i w życiu publicznym był drogowskazem ukazującym właściwy kierunek w świecie, gdzie tak łatwo było zabłądzić. Wiele razy stałem w wielotysięcznym tłumie ludzi czekających na jego słowa. To on i jego uczeń, kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, ukształtowali moje pokolenie, w tym także mnie – przyznaje Robert Grudzień, autor „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński”.

Projekt „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński” i wakacyjny cykl spotkań z Prymasem Tysiąclecia to seria wydarzeń artystyczno-edukacyjnych, obejmujących m.in. koncerty muzyczne i słowno-muzyczne, wykłady, promocje książek. Zaproszenie Roberta Grudnia do udziału w nim przyjęły gwiazdy polskich scen muzycznych i teatralnych: Olga Bończyk, Jerzy Trela, Maciej Zakościelny, Jerzy Zelnik, Alicja Węgorzewska, Konstanty Andrzej Kulka, Bogdan Kierejsza, solistów Opery Narodowej i Teatru Muzycznego w Łodzi.

Wydarzenia dedykowane Prymasowi Tysiąclecia będą odbywały się przez kolejne miesiące, w ramach festiwali organizowanych i współorganizowanych przez Roberta Grudnia, w wielu miastach i parafiach w całej Polsce. Obejmują następujące wątki tematyczne:

– „Kiedyś mnie zabraknie, ale wy to sobie przypomnicie” – Prymas Stefan

kard. Wyszyński i Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. To koncert słowno-muzyczny, przypominający moralne przesłanie złożone na Jasnej Górze w czasie agresywnych ataków na chrześcijańską tożsamość Polaków.

– „Zapiski Więzienne. Prymas Tysiąclecia obrońcą polskiej kultury” – spektakl słowno-muzyczny, ukazujący siłę moralną, płynącą z wiary i poszanowania kultury.

– „Fortepian w Zuzeli, w domu rodziny Wyszyńskich” – koncert muzyczny, którego inspiracją były wspomnienia kard. Wyszyńskiego, który pisał: „W moim domu stał duży fortepian. To było miejsce mojej ucieczki – pod fortepian” oraz tradycji śpiewania w domu rodzinnym pieśni religijnych i patriotycznych. Program tego koncertu obejmuje takie utwory i wzorem domu Wyszyńskich łączy patriotyzm, wiarę i muzykę. To także hołd dla ojca Prymasa, organisty – wirtuoza, dyrygenta, artysty muzyka i gorliwego propagatora kultury muzycznej i religijnej.

Kulminacją projektu będzie koncert i modlitwa przy grobie ojca kard. Wyszyńskiego we Wrociszewie, w powiecie grójeckim. Tam przez większość życia zawodowego ojciec Prymasa pełnił funkcję organisty, dyrygenta chóru, współorganizatora życia parafialnego. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym.

Moi krewni mieszkali we Wrociszewie. Wyrastałem wśród opowiadań o działalności ojca i sytuacjach z udziałem samego Prymasa, który właśnie we Wrociszewie ukrywał się w czasie drugiej wojny światowej czy odwiedzał ojca później – jako kapłan, biskup i Prymas. To właśnie tu padły słowa, które wybrałem jako motto projektu. Myślę, że Wrociszew i wielki szacunek moich krewnych dla obu – ojca i Syna – to ważny krok, który ukształtował mój stosunek do historii, wiary i najważniejszych wartości w życiu – dodaje Robert Grudzień.

Koncert i uroczystości związane z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego we Wrociszewie odbędą się 4 września w kościele pw. św. Małgorzaty. Projekt potrwa do końca roku. Na trasie artystycznej znajdą się festiwale i koncerty m.in. Studzianna, Stalowa Wola – Rozwadów, Lublin-Czuby, Warszawa, Łódź, Sędziszów Młp., Sandomierz, Gorzyce, Zakrzew, Jankowice, Zelów, Stromiec, Jedlińsk.

Robert Grudzień, znany i ceniony muzyk i kompozytor oraz propagator kultury, organizuje festiwale i cykle koncertów muzycznych od ponad 30 lat. Tylko w ciągu minionej dekady na jego zaproszenie odpowiedzieli ikony polskiej kultury m. in. Krzysztof Penderecki, Krzysztof Kolberger, Henryk Mikołaj Górecki, Małgorzata Walewska, Stefan Stuligrosz z chórem „Poznańskie Słowiki”, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej i Lwowskiej, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, soliści Opery i Teatru Muzycznego w Warszawie i Lublinie oraz wybitni aktorzy Grażyna Barszczewska, Cezary Żak, Anna Nehrebecka, …

Projekty historyczno-artystyczne wspierali wykładami historycy m.in.: prof. Jan Żaryn; dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba; dr hab. Cezary Taracha. Program tych projektów inspirowany był też wykładami prof. Andrzeja Nowaka.

Więcej informacji na stronie www.grudzien.pl.

Robert Grudzień/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl