fot. https://twitter.com/KUL_Lublin

Relikwie bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wprowadzone do kościoła akademickiego KUL

Relikwie bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego zostały dziś wprowadzone do kościoła akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od ponad 10 lat w tej świątyni są również relikwie św. Jana Pawła II.

W czasie homilii rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślał związki Prymasa Tysiąclecia z lubelską uczelnią. Przypomniał, że był m.in. studentem KUL, wykładowcą, a w latach 1946-1948 biskupem lubelskim. Nawiązał również do pomnika na dziedzińcu głównego gmachu KUL, który ukazuje Prymasa oddającego hołd Janowi Pawłowi II.

„Jak na uniwersyteckim dziedzińcu złączono w tyleż historycznym, co serdecznym geście Prymasa Tysiąclecia i papieża z rodu Słowian, tak w tej świątyni, w jej lewej nawie pozostaną dla większej chwały Bożej wystawione – ku publicznej czci wiernych – relikwie tych dwóch wielkich naszych braci Polaków” – mówił rektor.

Sobotniemu nabożeństwu przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Adam Bab. Do Kościoła Akademickiego trafiły relikwie zawierające fragment włosów błogosławionego, uzyskane z Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Relikwiarz z marmuru i drewna został wykonany przez lubelskiego artystę rzeźbiarza Rafała Namiotę.

Ks. Stefan Wyszyński w latach 1925-1929 studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego, a także Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych KUL. Studia zakończył doktoratem na podstawie pracy „Prawa rodziny, Kościoła i państwa do szkoły”. W latach 1946-1948 jako biskup lubelski pełnił funkcję Wielkiego Kanclerza KUL.

Przyczynił się do powstania Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej oraz reaktywowania Instytutu Wyższej Kultury Religijnej, gdzie prowadził wykłady z katolickiej nauki społecznej. Z jego inicjatywy Episkopat Polski powierzył KUL zadanie opracowania „Encyklopedii Katolickiej”. W 1949 r. został wyróżniony tytułem doktora honoris causa. Jako prymas przewodniczył Komisji Episkopatu ds. KUL.

Wielokrotnie gościł na uniwersytecie, m.in. podczas inauguracji roku akademickiego czy wykładów duszpasterskich dla duchowieństwa.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl