fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

Ks. J. Jastrzębski dla „Echa Katolickiego”: Ks. kard. Stefan Wyszyński prorokiem miłości

Beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego zaplanowana jest na 12 września br. Tego samego dnia w 1683 r. król Jan III Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem. „To wydarzenie jest pewnym tłem, które przypomina nam, że ks. kard. Wyszyński był obrońcą wiary w czasach PRL. Może być prorokiem miłości, który, wpatrując się w Chrystusa, mówi: odrzućmy walkę, wybierzmy miłość, bo przyszłość należy do miłości” – powiedział tygodnikowi „Echo Katolickie” ks. Jerzy Jastrzębski, propagator nauczania Prymasa Tysiąclecia i autor wielu książek.

Czasy współczesne wymagają odważnego świadczenia o wierze.

„Obecnie – biorąc pod uwagę kontekst słabnącej wiary, różnego rodzaju problemów, skandali, kryzysów, pandemii – jesteśmy wezwani do odważnego wyznawania Chrystusa. Nie chodzi oczywiście o to, abyśmy stanęli do walki wręcz, ale żyli w stanie łaski uświęcającej i korzystali z sakramentów świętych, a wszystkie problemy rozwiązywali w duchu Ewangelii i nauczania Kościoła” – podkreślił ks. Jerzy Jastrzębski.

Ks. Jerzy Jastrzębski jest również członkiem Komitetu organizacyjnego ds. beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

„Chcemy zrobić beatyfikację skromną, ale godną. Świątynia Opatrzności Bożej jest tak duża, że nawet jakiś nagły i skokowy wzrost zakażeń nie powinien przeszkodzić w przeprowadzeniu uroczystości. O 12.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, legata papieskiego, z udziałem Episkopatu Polski i kapłanów reprezentujących poszczególne diecezje. Osoby pragnące uczestniczyć w wydarzeniu mogą to zrobić poprzez media transmitujące uroczystość, w tym telewizję publiczną” – wyjaśnił propagator nauczania Prymasa Tysiąclecia.

„Każda rodzina ma prawo do godnego życia, do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Rodzina wtedy staje się zdrowa i Bogiem silna, kiedy posiada dwie kluczowe cechy: jest pobożna oraz miłująca i sprawiedliwa” – zaznaczył członek Komitetu organizacyjnego ds. beatyfikacji.

Ks. Jerzy Jastrzębski zwrócił uwagę na przesłanie z nauczania Prymasa Tysiąclecia, które może być wskazówką dla współczesnych rodzin.

„Mówiąc o pobożności, mamy na myśli pewne stałe praktyki modlitewne, z których wynika przekazywanie dzieciom wartości, np. miłości do ojczyzny, a także zaszczepienie w nich cnót: cierpliwości, roztropności, umiarkowania, męstwa. Rodzina miłująca i sprawiedliwa przygotowuje dziecko do wejścia do wspólnoty narodowej poprzez edukację, odkrycie talentów, rozwinięcie ich, ale w taki sposób, żeby talenty i zdolności służyły nie tylko zarabianiu pieniędzy na własne utrzymanie” – podkreślił kapłan.

A do czego dziś wzywa nas Prymas Tysiąclecia?

„Kiedy komuniści za czasów Prymasa Tysiąclecia głosili teorię walki klas, że ludzie muszą walczyć ze sobą i ten, kto wygra – czyli klasa robotnicza – powinien rządzić, on mówił, że walka nigdy nie jest przyszłością. Przyszłością zawsze jest miłość i dlatego kardynał opracował ABC społecznej krucjaty miłości. Ks. kard. Stefan Wyszyński może być prorokiem miłości, który, wpatrując się w Chrystusa, mówi: odrzućmy walkę, wybierzmy miłość, bo przyszłość należy do miłości” – podsumował ks. Jerzy Jastrzębski.

„Echo Katolickie”/Family News Service

drukuj