fot. https://twitter.com/CzarnekP

Powstał szlak „Śladami księdza kard. Stefana Wyszyńskiego”

Na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego powstał szlak „Śladami księdza kard. Stefana Wyszyńskiego”. Wpisuje się on w pilotażowy program Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

W kaplicy pałacowej Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Msza św. rozpoczęła  uroczystości otwarcia szlaku „Śladami księdza kard. Stefana Wyszyńskiego”. Eucharystii przewodniczył  ks. bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej.

– Niech Prymas dołącza do szlaku naszego życia. Dzisiaj wyruszacie na szlak wędrówek Prymasa Tysiąclecia po parku kozłowieckich ścieżek, żeby iść śladami jego świętości – nie tyle pewnych faktów, związanych z czasem pobytu Prymasa, tutaj – ale iść śladem jego świętości – powiedział ks. bp Mieczysław Cisło.

Szlak „Śladami ks. Stefana Wyszyńskiego”  ma ok. 23 km. Prowadzi z Kozłówki do Nasutowa. Niemal cała trasa biegnie po terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego.  Na jego trasie znajduje się 8 tablic informacyjnych. Szlak wpisuje się w pilotażowy program Ministerstwa Edukacji i Nauki pod hasłem „Poznaj Polskę”.

– „Poznaj Polskę” to przedsięwzięcie, które stworzyliśmy. W jego w ramach w ciągu kilku dni wydaliśmy 15 mln zł dla blisko 100 tys. dzieci, które wyjadą w kolejnych dniach na dofinansowany wyjazd do takich punktów edukacyjnych w całej Polsce – poinformował prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Na tym jednak nie koniec – mówił prof. Przemysław Czarnek, który uczestniczył w otwarciu szlaku.

– Dokładamy kolejne 10 mln zł. W przyszłym tygodniu zbiera się Komisja Finansów Publicznych i dla kolejnych kilkudziesięciu tysięcy dzieci – myślę ok. 70 tys. – znów będą środki finansowe na to, żeby mogły jeździć do miejsc, jak to w Dąbrówce w Parku dźwięków, jak Kozłówka, wszystko szlakiem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – wyjaśnił minister edukacji i nauki.

Szlak ma przynajmniej trzech ojców – mówił Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

– Czyli katolickie stowarzyszenie Civitas Christiana, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych – wymienił Krzysztof Wojciechowski.

Szlakiem „Śladami księdza kard. Stefana Wyszyńskiego” zorganizowany został rajd rowerowy. Uczestniczył w nim minister edukacji, uczniowie z okolicznych szkół i mieszkańcy.

TV Trwam News

drukuj