fot. Autorstwa TUBS - Praca własna Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Adobe Illustrator. Ten plik został załadowany za pomocą narzędzia Commonist. Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Eurasia on the globe (red).svg (przez TUBS)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14978370

W Uzbekistanie nowe prawo umożliwia pracodawcy wypłatę pracownikowi 30 proc. wynagrodzenia w formie niepieniężnej

Rząd Uzbekistanu dopuścił możliwość wypłacania zatrudnionym do 30 proc. wynagrodzenia w postaci towarów, wytwarzanych przez przedsiębiorstwo, w którym są zatrudnieni – poinformował w piątek portal upl.uz.

Wypłata wynagrodzenia w formie innej, niż pieniężna, może odbywać się wyłącznie za wyraźną pisemną zgodą pracownika i być określona w umowie o pracę. Oprócz produktów żywnościowych bądź towarów, będących wynikiem pracy, świadczenie niepieniężne może obejmować także wyżywienie lub zakwaterowanie – doniósł portal.

Istnieją jednak pewne ograniczenia. Pracownik nie może jednak otrzymywać wynagrodzenia w postaci alkoholu, wyrobów tytoniowych, leków lub towarów rolnych nieprzeznaczonych do wolnej sprzedaży, np. konopi indyjskich.

Wartość części rzeczowej wynagrodzenia nie powinna przekraczać kosztów jej wytworzenia. W przypadku, gdy składową płacy jest wyżywienie i zakwaterowanie należy wziąć pod uwagę rzeczywistą cenę rynkową – zauważa upl.uz.

Uzbekistan ze stolicą w Taszkencie to państwo położone w Azji Środkowej. Mieszka w nim około 36 mln ludzi, podstawą gospodarki jest rolnictwo oparte na uprawie bawełny. Kilka milionów Uzbeków pracuje za granicą, głównie w Rosji, a ich przekazy pieniężne stanowią istotny procent PKB Uzbekistanu. Jest jednym z dwóch państw świata „podwójnie śródlądowych” – co oznacza, że ani ono, ani żaden z jego sąsiadów nie ma dostępu do morza (drugim takim krajem jest Liechtenstein).

W niedzielę (9 lipca) w Uzbekistanie odbyły się przedterminowe wybory prezydenckie, w których zgodnie z przewidywaniami zwyciężył urzędujący przywódca państwa, Szawkat Mirzijojew. Głosowanie zostało poprzedzone referendum, które doprowadziło do znaczących zmian w konstytucji kraju. Przyjęte poprawki do ustawy zasadniczej wydłużają kadencję prezydencką z pięciu do siedmiu lat i pozwalają urzędującemu szefowi państwa na wyzerowanie poprzednich kadencji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl