Coraz więcej ofert pracy na polskim rynku

Poprawia się sytuacja młodych ludzi na rynku pracy w Polsce. W tym roku liczba ofert ws. zatrudnienia wzrosła o ponad 16 proc.– poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceszef resortu przestawił w Sejmie działania rządu na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy, wzrostu wynagrodzeń i zatrudniania. Wnioskował o to klub Prawo i Sprawiedliwość.

Wiceminister Stanisław Szwed wskazał, że Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej, gdzie bezrobocie jest najniższe i wynosi 5,7 proc., a średnia w Unii to 8,3 proc. Jednak – jak wskazał – dziś  największym zadaniem dla rządu jest aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych. Optymizmem napawa wzrost liczby ofert pracy na rynku – dodał.

W ciągu 10 miesięcy tego roku było ponad 1 mln 300 tys. ofert pracy, czyli ponad 16 proc. więcej niż w 2015 r. To też pokazuje, że od wielu lat urzędy pracy nie miały takiej ilości ofert. Duży wpływ na intensywność miała kwestia związana z aktywizacją bezrobotnych. W 2015 r. zaktywizowaliśmy ponad 500 tys. bezrobotnych. Na koniec tego roku ta liczba będzie zdecydowanie wyższa. Wpływa na to też czynnik, że uruchomiliśmy środki na aktywizacje przeciwdziałania bezrobociu już w styczniu. Więc był czas, aby maksymalnie szybko móc wdrażać programy aktywizujące – wskazał Stanisław Szwed.

W 2017 r. w Funduszu Pracy znajdzie się o 400 mln zł więcej na przeciwdziałanie bezrobociu niż w roku bieżącym – poinformował wiceminister.

Tymczasem, Rada Ministrów ma w najbliższym czasie podjąć decyzję ws. przepisów dotyczących pracy tymczasowej. Prowadzone są w tym zakresie rozmowy ze stroną społeczną.

RIRM

drukuj