fot. Autorstwa TUBS - Praca własna Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Adobe Illustrator. Ten plik został załadowany za pomocą narzędzia Commonist. Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Eurasia on the globe (red).svg (przez TUBS)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14978370

Uzbekistan i Kirgistan po ponad 30 latach wytyczyły dokładny przebieg spornego odcinka granicy

Przedstawiciele Kirgistanu i Uzbekistanu we wspólnej komisji demarkacyjnej porozumieli się w Samarkandzie w sprawie wytyczenia dokładnego przebiegu spornego odcinka granicy – poinformował dziś portal Radia Swoboda, powołując się na służbę prasową gabinetu ministrów Republiki Kirgistanu.

Było to pierwsze posiedzenie wspólnej komisji demarkacyjnej, na którym omówiono wyniki wspólnych badań terenowych na niektórych odcinkach granicy. Strony zgodziły się co do jej przebiegu.

Kirgistan ma granicę z Uzbekistanem o długości 1314 kilometrów; jest to najdłuższy odcinek kirgiskiej granicy. W listopadzie 2022 r. Kirgistan i Uzbekistan ogłosiły zakończenie sporu granicznego, który trwał ponad 30 lat. Oba państwa osiągnęły porozumienie w sprawie nieuregulowanych 312 kilometrów granicy – przypomniało Radio Swoboda.

Wcześniej parlamenty obu krajów zatwierdziły traktat między Kirgistanem a Uzbekistanem w sprawie niektórych odcinków granicy państwowej oraz umowę o wspólnym zarządzaniu zasobami wodnymi Zalewu Andiżańskiego. Dokumenty ratyfikacyjne wymieniono w stolicy Kirgistanu, Biszkeku, w styczniu 2023 roku, gdy z wizytą do sąsiedniego państwa udał się prezydent Uzbekistanu, Szawkat Mirzijojew. Oddanie Uzbekom władania nad zbiornikiem wodnym w zamian za inne terytoria spowodowało niezadowolenie części społeczeństwa w Kirgistanie – pisze Radio Swoboda.

Powstałe po rozpadzie ZSRR Kirgistan i Uzbekistan od początku istnienia nie mogły porozumieć się w sprawie przebiegu granicy. Wynika to nie tylko z uwarunkowań geograficznych, lecz również z tego, że przedstawiciele obu narodów zamieszkują na tych samych terenach – obie grupy narodowościowe najbardziej przenikają się w Kotlinie Fergańskiej. Oba państwa mają swoje eksklawy (części terytorium oddzielone od głównego obszaru) na terytorium drugiego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl