fot. Autorstwa Hausibek - Topographic data from the NASA Shuttle Radar Topography Mission (SRTM3 v.2) (public domain) edited with 3DEM, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4908897

Uzbekistan i Tadżykistan podpisały umowę o stosunkach sojuszniczych

Podczas dwudniowej wizyty prezydenta Uzbekistanu w stolicy sąsiedniego Tadżykistanu przywódcy obu państw, Szawkat Mirzijojew i Emomali Rachmon, podpisali 28 umów dwustronnych, w tym umowę o stosunkach sojuszniczych. To kolejny krok na drodze poprawy stosunków dwóch środkowoazjatyckich państw.

Jak podkreślają media w Taszkencie i Duszanbe, rozmowy między przywódcami „odbyły się w konstruktywnej atmosferze”.

Stosunki obu państw od kilku lat systematycznie się polepszają. Jak podkreślił gospodarz spotkania, Emomali Rachmon, w ciągu ostatnich siedmiu lat wymiana handlowa między krajami wzrosła 40-krotnie, a w obu państwach działa około 400 przedsiębiorstw ze wspólnym kapitałem.

Przełom w relacjach między Duszanbe i Taszkentem nastąpił po śmierci pierwszego prezydenta Uzbekistanu, Islama Karimowa, w 2016 r. Przedtem stosunki były bardzo napięte; głównym powodem konfliktu był dostęp do wody. Tadżykistan ma bardzo duże zasoby wody, która spływa z gór i służy do nawadniania leżących w dolinach pól Uzbekistanu. Taszkent przez dłuższy czas nie godził się na budowę elektrowni wodnej przez Duszanbe i utrudniał ją na wszelkie możliwe sposoby.

Zmarły prezydent miał nawet w tej sprawie grozić wojną. Przez lata obydwa państwa nie utrzymywały ze sobą połączeń drogowych, lotniczych ani kolejowych. Przekraczanie granicy było bardzo utrudnione, co stwarzało problemy wielu rodzinom mieszkającym w jej pobliżu. Granica została arbitralnie wyznaczona za czasów sowieckich; na południu Uzbekistanu większość ludności stanowią Tadżycy.

Po śmierci Karimowa napięcia zmalały, w 2020 r. odbyły się negocjacje między grupami roboczymi Tadżykistanu i Uzbekistanu dotyczące wspólnej budowy elektrowni. Od kilku lat można zaobserwować znaczące polepszenie sytuacji na linii Duszanbe-Taszkent.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl