Film Fatima – w toruńskim Muzeum Pamięć i Tożsamość

W sobotę 11 maja w Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu zostanie wyświetlony film „Fatima”. To historia najbardziej znanych objawień maryjnych, które miały miejsce w 1917 roku w Portugalii. Jednak obraz ma trafić nie tylko do osób wierzących. Bilety można kupić [tutaj]

Projekcja filmu „Fatima” przy ul. Droga Starotoruńska 1A w Toruniu odbędzie się w miesiącu dwóch ważnych dla Kościoła wydarzeń: przed 107. rocznicą objawień maryjnych w Portugalii (13 maja) oraz 104. rocznicą urodzin Papieża Polaka (18 maja). Początek ekranizacji o godz. 19.00. Przed filmem, na godz. 18.00, zapraszamy do uczestnictwa we Mszy św. w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, które usytuowane jest nieopodal Muzeum.

Bilety w cenie 15 zł można nabyć [tutaj], w budynku Muzeum „Pamięć i Tożsamość” (w środy w godz. 16.30-18.00 oraz w niedziele między godz. 13.30 a 15.00) lub dzwoniąc pod numer: 725 25 96 96.

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach I wojny światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych.  Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w takich okolicznościach troje dzieci z Fatimy doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im orędzie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich, jak i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

Film „Fatima” ma trafić nie tylko do osób wierzących, ale nieść uniwersalne przesłanie. Z tym tematem postanowił się zmierzyć reżyser Marco Pontecorvo. Z kolei producentem jest James Volk.

– Nie chciałbym, żeby nasza praca była traktowana jako „film dla wierzących”, uważam bowiem, że nie ma znaczenia, czy widz jest wierzący;  wierzący, ale niepraktykujący czy niewierzący. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Film niesie uniwersalne przesłanie, byśmy wszyscy spróbowali zmienić się na lepsze, bo tylko tak będziemy mogli uczynić świat lepszym miejscem. Oto historia małej dziewczynki, która uczy się, że mimo problemów z matką oraz innymi ludźmi – świat jest pięknym miejscem, o które warto walczyć. Tak po prostu. Mam nadzieję, że nasz film pozostawi widzów właśnie z taką świadomością – zaznaczył producent.

Dodatkowym walorem „Fatimy” jest muzyka napisana przez Paola Buonvino. Jego utwór „Pełna Łaski” śpiewa Andrea Bocelii, który jest głęboko wierzącym katolikiem.

– Wiara to dar, który staram się chronić. Zawsze inspirowała mnie świadomość, iż religia katolicka kładzie duży nacisk na kobiecą perspektywę, co pięknie zostało przeniesione przez producentów w ramach filmu „Fatima”. Jestem dumny z tego, że mogłem w nim zaśpiewaćMatka Boża Fatimska jest źródłem duchowości i prostoty, która stanowi podstawę wiary jako pomostu łączącego to, co ludzkie z tym, co Boskie. Nic dziwnego, że przez stulecia powstało tyle pieśni sławiących Jej niezwykłość oraz płynące z Jej objawień przesłanie nadziei, pokoju i braterstwa – mówił włoski tenor.

Na ekrany polskich kin film trafił 1 października 2021 roku. [czytaj więcej]

radiomaryja.pl/rafael.film.pl