Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawki za badania psychologiczne kierowców

Nowa stawka za badanie psychologiczne kierowców ma wynieść 200 zł. Ministerstwo Zdrowia chce zaktualizować kwotę, która obowiązywała przez dekadę. Projekt rozporządzenia w tej sprawie w piątek trafił do konsultacji.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy powstał w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury.

Dotyczy podniesienia wysokości opłaty – z kwoty 150 zł do 200 zł – za badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu i ponownego badania psychologicznego.

Dotychczasowa stawka obowiązywała od 2014 r. W uzasadnieniu napisano, że aktualizacja kwoty do 200 zł „jest zgodna z rzeczywistym kosztem ich przeprowadzania, uwzględnia ona zarówno czas wykonania tych badań, jak i amortyzacje sprzętów (urządzeń) oraz koszty utrzymania lokalu, co zostało potwierdzone w pismach od podmiotów je wykonujących”.

Rozporządzenie miałoby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. W tym okresie obowiązywać ma przepis przejściowy, zgodnie z którym postępowania w sprawie wydania orzeczenia psychologicznego wszczęte, a niezakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, podlegają opłacie w wysokości 150 zł.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl