fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia

Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia spełnia swoją rolę – ocenił we Wrocławiu wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. IOWISZ pozwolił tam na pozytywne zaopiniowanie już 19 wniosków.

System działa od września i wykorzystywany jest przy ocenie, czy planowana inwestycja np. w zakresie leczenia szpitalnego, która miałaby być finansowana ze środków publicznych, jest celowa.

Podczas wizyty we Wrocławiu wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda powiedział, że w każdym województwie do oceny złożono już po kilkadziesiąt wniosków, ale – jak zaznaczył – wiele z nich nie spełniła kryteriów i ,,odbija się”.

– IOWISZ to są 34 pytania, które odpowiadają na priorytety: Komisji Europejskiej, ministra zdrowia i ministra rozwoju. Jest on tarczą, od której powinny się odbijać złe pomysły mogące nam zaszkodzić i taką funkcję wydaje się, że spełnia, co widzimy w województwie dolnośląskim na podstawie tych danych, które dzisiaj usłyszałem. Chcemy również, żeby  IOWISZ był „plastrem miodu”. Zachęcamy, aby wszyscy potencjalni beneficjenci tych środków, którzy mają dobre i ciekawe pomysły, weszli na stronę centrum systemów informacyjnych w ochronie zdrowia żeby sprawdzili. Zajmuje im to piętnaście, dwadzieścia minut. Będzie wiadomo, jaka punktacja zostałaby uzyskana dla danego pomysłu – mówił minister Łanda.

Wiceminister podkreślił, że przy ocenie wniosków wśród priorytetów są m.in. zagadnienia związane z opieką długoterminową, paliatywną i środowiskową.

W najbliższych latach na mapę potrzeb zdrowotnych Polska otrzyma z funduszy unijnych 12 mld zł.

RIRM

drukuj