Inspektorzy pracy skontrolują otwarte placówki handlowe

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi dziś kontrole w otwartych placówkach handlowych w całym kraju. W uroczystość Wniebowzięcia NMP obowiązuje zakaz handlu. Za ladą sklepową mogą stać właściciele sklepów i osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnych. 

Danuta Rutkowska, rzecznik Głównego Inspektora Pracy, podkreśla, że decyzja o przeprowadzeniu kontroli została podjęta na skutek coraz większej liczby doniesień o łamaniu zakazu pracy i nieprzestrzegania prawa pracy. W każdym z okręgowych inspektoratów pracy przeprowadzonych zostanie minimum 15 kontroli.

– Inspektorzy pracy sprawdzą kto i na jakiej podstawie wykonuje pracę. Sprawdzą, czy te osoby, które wykonują pracę są przygotowane do pracy, posiadają niezbędne badania lekarskie, zostały przeszkolone z zakresu BHP. Skontrolują czy pracujący w tych placówkach cudzoziemcy – co coraz częściej się zdarza – są zatrudnieni legalnie. Inspektorzy pracy będą sprawdzać, jak są przestrzegane przepisy o czasie pracy, wypłacie wynagrodzenia, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy – wyjaśnia rzecznik Głównego Inspektora Pracy.

Zakaz pracy w święta obowiązuje od października 2007 roku. Od początku tego roku inspektorzy stwierdzili 96 przypadków złamania zakazu pracy handlu w święta. Ponad 50 pracodawców zostało ukaranych grzywną a wobec 11 inspektorzy skierowali wnioski o ukaranie. Za nieprzestrzeganie przepisów pracodawca może zapłacić od 1 tys. do 30 tys. zł. Pracujący w święto inspektorzy PIP otrzymają dzień wolny.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl