Etiopia: kraj stoi w obliczu poważnego kryzysu humanitarnego

To są dramatyczne chwile dla Etiopii: kraj stoi w obliczu poważnego kryzysu humanitarnego ze względu na suszę oraz kryzysu politycznego spowodowanego licznymi protestami ludności Oromo – powiedział ks. kard. Berhaneyesus Demerew Souraphiel, prezentując oświadczenie Konferencji Episkopatu tego kraju.

Rząd Etiopii od kilku dni krwawo tłumi manifestacje mniejszości etnicznej, co spowodowało już ponad 100 ofiar śmiertelnych.

W odpowiedzi na te dramatyczne wydarzenia biskupi nawołują zwaśnione strony do dialogu, powołując się na pokój i współpracę, jakie cechowały dotąd wieloetniczną Etiopię. W swoim oświadczeniu podkreślają, że „kraj jest na dobrej drodze do rozwoju. Musimy nadal ciężko pracować, ręka w rękę, aby pozostać na tej drodze wyjścia z ubóstwa i utrzymania stałego wzrostu gospodarczego” – stwierdził ks. kard. Souraphiel.

Zwracając się do młodych, ksiądz Kardynał przypomniał, że są oni przyszłością Etiopii.

Macie prawo i obowiązek przejąć kraj pełen pokoju i dobrze rozwinięty, więc już dzisiaj musicie nad tym pracować – powiedział ks. kard. Souraphiel.

Etiopia to jedno z najszybciej rozwijających się państw Afryki. Jednak trwająca tam od 1,5 roku katastrofalna susza powoduje, że głód cierpi teraz aż 15 mln ludzi.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj