Autorstwa Damien Halleux Radermecker - Flickr: Lalibela Village, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20390795

Etiopia: Tigrajczycy zajęli znajdującą się na liście UNESCO miasto Lalibela

Rebelianci z Tigrajskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia (TPLF) przejęli Lalibelę – miasto, którego zabytkowe, wykute w skałach, kościoły znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mieszkańcy przekazali, że bojownicy zajęli Lalibelę bez walki.

Według mieszkańców Lalibeli, którzy rozmawiali z AFP i Reutersem, Tigrajczycy w niedzielę ponownie zajęli miasto, zaledwie dwa tygodnie po tym, jak siły rządowe je odzyskały.

„Tigrajczycy stacjonują w centrum miasta. Nie ma walk” – powiedział jeden z mieszkańców.

„Ludzie się boją. Niektórzy uciekają. Większości już nie ma, ponieważ obawiali się zemsty. (…)” – wyznał drugi.

Jeden ze świadków, który rozmawiał z Reutersem, przekazał, że sprzymierzone z etiopskim rządem siły Amharczyków (Lalibela znajduje się w regionie Amhara) oraz ich sojusznicy, zaczęli się wycofywać z miasta już w sobotę wieczorem.

Tigrajczycy nie potwierdzili Reutersowi, że zajęli Lalibelę, ale wydali oświadczenie, w którym mówili o „szeroko zakrojonych kontrofensywach” w wielu miejscach, w których odnieśli „wielkie zwycięstwo”.

W Lalibeli znajduje się jedenaście kościołów, które zostały wykute na przełomie XII i XIII wieku. Są ważnym miejscem dla wyznawców etiopskiego kościoła ortodoksyjnego, a także jednym z głównych celów turystów podróżujących po Etiopii.

Konflikt zbrojny między etiopskim rządem centralnym a oskarżanym przez niego o separatystyczne tendencje rządem autonomicznego regionu Tigraj trwa od listopada 2020 r. Zarówno rząd w Addis Abebie, jak i władze Tigraju wywodzące się z TPLF kwestionują wzajemnie swą legitymację.

W Etiopii obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony na początku listopada, kiedy przedstawiciel wrogiego wobec etiopskiego rządu Tigrajskiego Frontu Wyzwolenia (TPLF) ogłosił, że siły powstańcze znajdują się niedaleko stolicy, Addis Abeby.

W konflikcie zginęły dotąd już tysiące osób. Według ONZ na skutek prowadzonej przez rząd centralny blokady regionu swoje domy musiały opuścić miliony Tigrajczyków, a setkom tysięcy z nich grozi głód. Rząd w Addis Abebie odrzuca zarzuty o blokowanie pomocy humanitarnej dla Tigraju.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl