fot. pixabay.com

W USA przewoźnicy i przemysł lotniczy domagają się jednolitych zasad sanitarnych

Największe amerykańskie linie lotnicze, biura podróży oraz producenci samolotów przyłączyli się do lotniczych związków zawodowych, wzywając administrację Joe Bidena do ustalenia jednolitych tymczasowych zasad sanitarnych (CHC) na lotniskach i w samolotach na okres pandemii COVID-19.

Przewoźnicy, a pośrednio także przemysł lotniczy, ponieśli z powodu pandemii dotkliwe straty. Zarówno liczba pasażerów, jak i wykonywanych rejsów spadły dramatycznie.

W liście skierowanym do Jeffa Zientsa, koordynatora polityki Białego Domu w kwestii zwalczania pandemii, organizacja przewoźników Airlines for America, U.S. Chamber of Commerce i U.S. Travel Association wezwały rząd do wspólnego z branżą opracowania takich zasad.

„Apelujemy o szybkie opracowania jednolitych, konkretnych wytycznych federalnych dotyczących czasowych zasad sanitarnych w kwestii COVID-19, obejmujących zarówno testy, jak i szczepienia” – napisali autorzy listu.

Wyrazili równocześnie przekonanie, że wykazanie się dowodem zaszczepienia „nie powinno być obowiązkowe zarówno podczas lotniczych podróży krajowych, jak i międzynarodowych”.

W liście zwrócono uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) ściśle współpracują, aby opracować „listę koniecznych informacji, jakie musiałyby być zawarte w dokumentacji medycznej pasażera i w dokumencie podróży”.

Autorzy listu zaapelowali do administracji o przyłączenie się do tych prac. Ich zdaniem powinny one dotyczyć nie tylko podróży lotniczych, ale także m.in. obiektów sportowych, restauracji, spotkań biznesowych i parków rozrywki.

Biały Dom dotychczas nie ustosunkował się do tego listu.

Reuter wskazuje, że list może być reakcją na wcześniejsze oświadczenie federalnego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) stwierdzające, że dziesiątki milionów Amerykanów, mimo że już są zaszczepieni na COVID-19, nie powinni podróżować.

CDC generalnie odradza podróże, a jak powiedziała dyrektor tej instytucji Rochelle Walensky „szczególnie dotyczy to obecnego czasu”.

„Za każdym razem, kiedy zwiększa się liczba podróżnych, zwiększa się liczba zachorowań” – dodała.

Był to prawdziwy cios dla linii lotniczych i przemysłu turystycznego.

Jednak wielu Amerykanów nie stosuje się do tego ostrzeżenia. Według danych federalnej Administracji Bezpieczeństwa Transportu (TSA) w ub. niedzielę lotniska w USA obsłużyły 1,3 mln pasażerów, najwięcej w tym roku, ale mniej o 40 proc. w porównaniu z okresem przed pandemii.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl