fot. twitter.com/BobHoldenNYC

USA: Sprofanowano pomnik ku czci żołnierzy walczących w Wietnamie

W nowojorskiej dzielnicy Queens sprofanowano w środę w nocy monument upamiętniający żołnierzy USA walczących w Wietnamie. Pomnik został pokryty nazistowskimi symbolami i obraźliwymi napisami. Gubernator Cuomo zwrócił się do policji o wszczęcie dochodzenia.

Jak podkreślił w okolicznościowym komunikacie, w którym zwrócił się do policji stanowej o pomoc w śledztwie, „jest zniesmaczony tym aktem wandalizmu”.

„Zbezczeszczenie pomnika z użyciem graffiti i nienawistnej symboliki w zaledwie dwa dni po Dniu Pamięci, jest nie tylko obraźliwe dla pamięci tych żołnierzy i ich bliskich, ale także sprzeczne z wartościami etycznymi naszego stanu oraz kraju” – napisał gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo.

Jako pierwszy o zbezczeszczeniu pomnika poinformował nowojorski radny Robert Holden, który zamieścił fotografie monumentu ze śladami działalności wandali na Twitterze. W komentarzu radny zaznaczył, że współpracuje z policją i zrobi wszystko, by sprawcy stanęli przed sądem.

Zdjęcia Holdena na Twitterze pokazują namalowane na pomniku graffiti z nazistowskimi symbolami raz różnymi napisami w tym: „Baby killers”.

Jak podaje Reuters, radny zaoferował nagrodę w wysokości 1000 dolarów za informacje, które mogłyby przyczynić się do aresztowania i skazania osób odpowiedzialnych za ten czyn.

Odsłonięty w 2019 roku Queens Vietnam Veterans Memoriał opatrzony jest tablicą wyjaśniającą tło tzw. wojna wietnamskiej, zwanej też drugą wojną indochińską prowadzoną w latach 1959-1975.

„Komentarz jest wyważony i uwzględnia fakt, że zaangażowanie militarne USA na Półwyspie Indochińskim głęboko podzieliło w tym czasie społeczeństwo” – pisze Reuters.

W wojnie wietnamskiej zginęło łącznie 58 300 żołnierzy amerykańskich. Na nowojorskim pomniku widnieją nazwiska 371 poległych mieszkańców dzielnicy Queens.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl