Autorstwa Polimerek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11056544

W Sztutowie odbyły się obchody 83. rocznicy pierwszego transportu do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof

Zgromadzeni dziś przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Sztutowie oddali hołd pomordowanym w obozie koncentracyjnym Stutthof. Głos zabrał m.in. Tadeusz Rydzewski, który przebywał w niemieckim obozie zagłady. Zaplanowano również otwarcie wystawy czasowej.

Rzecznik prasowy Muzeum Stutthof w Sztutowie, Łukasz Kępski, powiedział, że jako pierwsi do obozu trafiły osoby budujące polską kulturę na Pomorzu, w tym duchowni.

– 2 września 1939 roku do nadmorskiej miejscowości Stutthof przywieziono grupę ok. 150 osób. W większości byli to działacze polskich organizacji działających na terenie wolnego miasta Gdańska. Były to osoby związane z budowaniem polskości na terenie Pomorza. Byli to nauczyciele i m.in. osoby duchowne. To był początek 2 077 dni działania najpierw obozu Stutthof, a później od stycznia 1942 r. obozu koncentracyjnego Stutthof bezpośrednio podlegającego pod centralę obozów koncentracyjnych w Oranienburgu – wskazał Łukasz Kępski.

Przez cały okres działania obozu koncentracyjnego Stutthof uwięzionych w nim zostało ponad 110 tysięcy obywateli, z 28 państw. 65 tysięcy osób zginęło.

RIRM

drukuj