Zaproszenie do Koalicji Pamięci Muzeum Stutthof

Muzeum Stutthof zaprasza do współpracy krewnych i rodziny byłych więźniów obozu przy tworzeniu Koalicji Pamięci. Placówka chce uruchomić sieć kontaktów do działań edukacyjnych i tworzenia wspólnej platformy informacyjnej. Rodziny miałby również pomóc przy organizacji spotkań poświęconych pamięci byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

Nasza inicjatywa zachowania pamięci jest istotna, ponieważ byli więźniowie powoli odchodzą – powiedział Waldemar Szymański, rzecznik prasowy Muzeum.

Więźniowie już odchodzą. Żyje jeszcze może kilkanaście osób, które są w bardzo złej kondycji, rzadko przyjeżdżają do nas. Dla ludzi, którzy chcą uczestniczyć w Koalicji Pamięci będzie możliwość spotkania. 12 marca 2018 r. mija 56. rocznica powołania muzeum. Będzie tu uroczystość, na którą wszyscy są zaproszeni. Stąd nasze ogłoszenie, które ukazało się na stornie internetowej i w mediach społecznościowych – wskazał Waldemar Szymański.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof działał w czasie II wojny światowej w miejscowości Sztutowo, położonej 36 km od Gdańska. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski.

Przez obóz przeszło ok. 110 tys. więźniów pochodzących z 28 państw. Najliczniejszą grupę stanowili m.in. Żydzi, Polacy i Węgrzy.

RIRM

drukuj