fot. twitter.com

Rocznica pierwszego transportu do niemieckiego obozu śmierci Stutthof

W Sztutowie na Pomorzu uczczono pamięć więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Dziś mija 81 lat od pierwszego transportu do obozu, który stał się miejscem zagłady tysięcy ludzkich istnień.

Niemiecki nazistowski obóz śmierci Stutthof w Sztutowie na Pomorzu. To właśnie tu 81 lat temu, dokładnie 2 września 1939 roku, przywieziono pierwszych więźniów – 150 Polaków aresztowanych na terenie Gdańska.

Więźniowie natychmiast przystąpili do budowy pierwszych baraków, które stały się podwaliną pod przyszły, początkowo obóz dla jeńców cywilnych, a od 1942 roku już jako obóz koncentracyjny – mówiła dr Danuta Drywa z Muzeum Stutthof.

To była polska inteligencja, polscy księża, których człowieczeństwo zostało złamane – mówił podczas Mszy św. rocznicowej ks. bp Jacek Jezierski. Eucharystia została odprawiona przed budynkiem dawnego krematorium.

Istnieją granice, których nie wolno przekroczyć, których nie wolno łamać. Tą granicą są prawa narodów do istnienia i do życia w pokoju. To prawa osób do pielęgnowania własnej przynależności narodowej i religijnej. Są to wreszcie prawa uwięzionych i jeńców do ludzkiego traktowania – podkreślił ksiądz biskup.

O tragedii, do jakiej doszło w obozie Stutthof, mówi jego były więzień. Płk Czesław Lewandowski w rozmowie z TV Trwam wspomina okres Bożego Narodzenia, kiedy z obozu uciekła grupa więźniów.

Rozpoczęło się piekło. Nas pogonili biegiem ponad 3 km do podobozu. Po 12 godzinach pracy przy maszynach. Wynędzniali staliśmy na placu apelowym ponad 24 godziny – wspominał płk Czesław Lewandowski.

Dopóki zbiegli więźniowie nie zostali schwytani, a następnie zabici. Obóz koncentracyjny Stutthof był elementem całego niemieckiego systemu zagłady – wskazał wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Systemu stworzonego przez ideologię pełną pogardy, pełną nienawiści do obcych, do przedstawicieli innych narodów – zwrócił uwagę.

W niemieckim obozie ginęli nie tylko Polacy, ale to Polska dziś staje się strażnikiem pamięci o zbrodniach sprzed lat.

Postarajmy się dołożyć wszelkich starań, by tę historię zrozumieć, wyciągnąć z niej wnioski, by ona zakończyła się w 1945 roku, a nie trwała w różnych częściach świata nadal – apelował dyrektor Muzeum Stutthof.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl