fot. episkopat.pl

W Markowej odbyły się obchody 80. rocznicy męczeńskiej śmierci Rodziny Ulmów

Wiara pozwoliła im uczynić z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie współczesny przykład miłości, której nie paraliżuje lęk. W niedzielę przypadła 80. rocznica męczeńskiej śmierci Rodziny Ulmów. Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się m.in. w Markowej.

Łańcut i Markowa – te dwie miejscowości dzieli odległość ok. 10 kilometrów. Dystans ten w sobotę pokonali pielgrzymi, którzy mimo trudnych warunków pogodowych szli pod hasłem „Z Błogosławioną rodziną Ulmów w obronie życia”.

Pielgrzymi dotarli do kościoła, gdzie znajdują się relikwie błogosławionych samarytan – Wiktorii, Józefa i ich siedmiorga dzieci, czyli tych, którzy stanęli w obronie drugiego człowieka, za co sami ponieśli najwyższą ofiarę.

Obecnie również rozgrywa się walka o ludzkie życie – to najbardziej bezbronne, bo dopiero poczęte, to które samo nie może się obronić.

– Wezwanie do stania na straży budzącego się życia jest ciągle aktualne, bo jego przeciwnicy w imię źle rozumianej wolności i prawa kobiety nie ustają w wysiłkach zmierzających do zmiany obowiązującego prawa – mówił ks. bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

Ordynariusz diecezji rzeszowskiej wraz z pielgrzymami modlił się w intencji poszanowania ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. 24 marca to Narodowy Dzień Życia, ale również Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To także 80. rocznica okrutnej zbrodni, ale i heroicznego bohaterstwa polskiej rodziny z Markowej.

W Markowej odbyły się uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

– Niech wszyscy ci, którzy dzisiaj pozwalają sobie na ocenę tamtych czasów i którzy pozwalają sobie na jakiekolwiek słowo przeciwko Polakom, członkom mojego narodu, w tamtych czasach, wobec zagłady, mają świadomość i wezmą też na swoją uczciwość rozważenie tego aspektu, że ci którzy pomagali, ryzykowali życiem – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP odznaczył osoby zasłużone w pielęgnowaniu pamięci o Rodzinie Ulmów. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. metropolita przemyski, ks. abp Adam Szal; wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mateusz Szpytma; ks. kard. Marcello Semeraro z Watykanu.

W Polsce i w Europie podjętych zostało wiele działań, by ponieść w świat przesłanie heroizmu i miłosierdzia męczenników z Markowej.

– Dzieło Rodziny Ulmów ukazaliśmy w stolicy chrześcijaństwa, w Rzymie, w Brukseli, w niemieckim landzie, w wielu miejscach, m.in. w Ogrodach Watykańskich, w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, a także w opactwie Benedyktyńskim w Niemczech zasadziliśmy jabłonie symbolizujące Rodzinę Ulmów – oznajmił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

W niedzielę ich kolejnym symbolem stało się lotnisko w Jasionce. Port Lotniczy otrzymał bł. Rodzinę Ulmów za patronów [czytaj więcej].

– Dziękuję za to, bo także dzięki temu ta niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat – akcentował Andrzej Duda.

Prezydent odsłonił na lotnisku tablicę pamiątkową, którą poświęcił prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, ks. kard. Marcello Semeraro.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl