fot. Anna Palembas

Trwa peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów

Od września po diecezjach w całej Polsce peregrynują relikwie błogosławionej rodziny Ulmów. Dziś oficjalnie przyjmuje je diecezja sandomierska, a 4 maja trafią one do archidiecezji warszawskiej.

Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów po diecezjach w całej Polsce rozpoczęła się dwa tygodnie po jej beatyfikacji – we wrześniu ubiegłego roku.  Obecnie relikwie przebywają w diecezji tarnowskiej, a 4 maja zawitają do archidiecezji warszawskiej.

– Peregrynować będą relikwie rodziny Ulmów przygotowane przez diecezję przemyską, towarzyszyć będzie obraz przedstawiający Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z dziećmi nawiązujący do tego obrazu beatyfikacyjnego, a także towarzyszyć będzie w wielu ośrodkach wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej – mówił ksiądz prałat Tadeusz Sowa, który jest odpowiedzialny za peregrynację w archidiecezji warszawskiej.

Peregrynacja rozpocznie się w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Następnie relikwie zostaną przewiezione do kolejnych parafii. Tygodniowe spotkania będą okazją do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem błogosławionej rodziny Ulmów.

– Peregrynacja nie jest zwykłym obwożeniem relikwii świętych, męczenników. Peregrynacja jest pewnego rodzaju okazją do katechezy dla duszpasterzy organizujących tę peregrynację, żeby pokazać męczeństwo wszystkich męczenników, również rodzinę Ulmów jako tych, którzy w swoim życiu postąpili tak, jak postąpił Chrystus – zaznaczył rzecznik archidiecezji warszawskiej, ksiądz Przemysław Śliwiński.

Heroiczna decyzja rodziny Ulmów, która oddała swoje życie za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej, wynikała wprost z Ewangelii. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci mogą być przykładem i inspiracją dla każdej rodziny.

– To jest prorocze dzieło w kontekście modlitwy za życie w Polsce i w kontekście modlitwy o powołania do życia w małżeństwie i w rodzinie, bo myślę, że dzisiaj co raz bardziej odkrywamy, iż o to musimy się modlić – wskazał ks. dr Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Peregrynacja w archidiecezji warszawskiej zakończy się 11 maja w kościele Ojców Paulinów w Warszawie, następnie relikwie zostaną przeniesione w procesji różańcowej do katedry warszawsko-praskiej i w tej diecezji pozostaną do 18 maja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl