W Cieplicach odbyły się uroczyste obchody Święta Matki

Koncert pieśni patriotycznych, Marsz Niepodległości, uroczysta Eucharystia czy musztra paradna – to tylko niektóre z punktów programu dwudniowych obchodów Święta Matki, które zakończyły się w niedzielę w Cieplicach. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Święta Matki w Jeleniej Górze.

W Cieplicach w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia ponad 30 lat temu zrodziła się idea, aby w uroczysty sposób uszanować matki i macierzyństwo.

– Dzisiaj, kiedy jest kryzys życia małżeńskiego, rodzinnego, jeśli zdołamy ocalić miłość matki, jeśli matki pokażą bezinteresowną miłość, jeśli matki nie będą przeliczać wszystkiego na pieniądz i na wysiłek, to ten wzór macierzyństwa przemówi do młodzieży – mówił pomysłodawca Święta Matki ks. Józef Stec, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach.

Program był bardzo bogaty. Trzydzieste już Święto Matki to m.in. koncert pieśni patriotycznych, wykłady, Marsz Niepodległości, musztra paradna i uroczysta Eucharystia.

– Matka – w tym mieści się wszystko: miłość, cierpienie, zatroskanie o dzieci i całkowita ofiara życia – podkreślał w czasie homilii ks. bp Antoni Długosz, który z okazji Święta Matki wystąpił także ze specjalnym koncertem.

Podczas dwudniowych obchodów uczczono także 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Nie byłoby polskiej niepodległości bez matek-Polek. I to się właśnie splata: nasza matka ziemska i matka-ojczyzna. Matki, które uczyły nas patriotyzmu oraz miłości do Boga. Tutaj w tym kościele, który szczególnie czci Matkę Bożą, to czczenie matek jest szczególne – zaznaczyła wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek.

Święto, jak podkreślił Zbigniew Ładziński, prezes stowarzyszenia Święta Matki, umacnia także więzi parafialne i rodzinne.

– Cieszymy się z tego, bo wiele organizacji, wiele firm, zakładów, a przede wszystkim nasi parafianie, bardzo mocno zaangażowali się w to Święto Matki – podkreślił Zbigniew Ładziński.

Wspólne świętowanie ma także wymiar charytatywny.

– Jeżeli mówimy o matce, o miłości do matki, o wdzięczności za wszystko, to nic piękniejszego, jak służyć swoją pomocą, poradą czy różnymi działaniami przy okazji tak pięknego święta – powiedziała Joanna Warchoł, wiceprezes stowarzyszenia Święta Matki.

Stowarzyszenie Święta Matki otacza swoją troską matki samotnie wychowujące dzieci, a także matki z rodzin wielodzietnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl