fot. flickr.com

Dzień Matki okazją do szczególnej wdzięczności

Dziś swoje święto obchodzą wszystkie mamy. W tym dniu składamy im życzenia, obdarowujemy kwiatami i drobnymi upominkami. Jednocześnie dziękujemy za trud, jaki włożyły w nasze wychowanie.

Dzień Matki skłania nas do refleksji nad ogromna rolą, jaką jest macierzyństwo.

Prof. Urszula Dudziak z Instytutu Nauk o Rodzinie KUL Jana Pawła II podkreśla, że miłość macierzyńska, a także ojcowska, stwarza najlepsze środowisko dla rozwoju dziecka.

To właśnie za tą okazaną wobec nas miłość powinniśmy dziękować dziś w szczególny sposób – oznajmiła Urszula Dudziak.

– Mały człowiek uczy się wszystkiego od tych ludzi, którzy są mu najbliżsi – od swoich matek i ojców. Jakże za to nie być wdzięcznym? Jakże za to nie przynosić kwiatów, nie wyrażać tej wdzięczności poprzez laurki, dobre słowo, wiersze i piosenki, kiedy jesteśmy dziećmi? A kiedy jesteśmy starsi – przez spędzany razem czas, prezent, pomoc. To wszystko są oznaki miłości, języki miłości, które w dzisiejszym świecie im bardziej widzimy przejawy niepokoju, znieczulicy, osamotnienia – tym bardziej są potrzebne – zaznaczyła specjalistka z Instytutu Nauk o Rodzinie.

Prof. Urszula Dudziak zauważa, że dziś powinniśmy pamiętać także o matkach, które już odeszły. Pamięć możemy okazać poprzez modlitwę, ale także zapalenie świecy na grobie bądź złożenie kwiatów.

Dzień Matki w Polsce obchodzony jest od 1914 roku.

RIRM

drukuj