fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

Min. M. Maląg: Programy społeczne to podziękowanie naszym mamom

Dziś obchodzimy Dzień Matki. Minister rodziny Marlena Maląg składając życzenia wszystkim mamom zaznacza, że rząd widzi ich trud, który docenia poprzez różne programy społeczne. Jak mówi, programy społeczne „to podziękowanie naszym mamom”.

 

Jedną z form uhonorowania polskich mam był uruchomiony 1 marca 2019 r. program „Mama 4 plus”. To rodzicielskie świadczenie uzupełniające skierowane przede wszystkim do kobiet, które poświęciły się wychowaniu czwórki lub większej liczby dzieci, rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, aby uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury. Dzisiaj świadczenie to pobiera ponad 55 tys. osób.

Innym przykładem wsparcia kierowanego również do kobiet jest program „Emerytura plus”. W tym roku wsparcie w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1200 zł, trafiło do niemal 10 mln osób.

Cała nasza polityka prorodzinna jest nakierowana na wsparcie kobiet, na różnych etapach życia – zaznacza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

– „Emerytura plus” czy trzynasta emerytura to jest podziękowanie (…) naszym mamom. W tym wyjątkowym dniu należy wspomnieć o wsparciu rodzin z małymi dziećmi. „500 plus” to ponad 8 mld zł, które trafiło do polskich rodzin. To program, który rozpoczął swoje funkcjonowanie w 2016 roku i nadal będzie funkcjonował – zapewnia Marlena Maląg.

Realne wsparcie dla polskich matek stanowią także m.in. Karta Dużej Rodziny, a także programy „Dobry start” czy „Maluch plus”. Jak wskazuje resort rodziny, pomagają one z jednej strony odciążyć domowy budżet i zapewniają poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej pozwalają mamom łatwiej godzić życie rodzinne z obowiązkami zawodowymi.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj