W całym kraju protestowały dziś pielęgniarki

Siostry domagają się podwyżek i poprawienia warunków pracy. W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, w części zakładów opieki zdrowotnej przeprowadzone zostały m.in. dwugodzinne strajki ostrzegawcze.

Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, podkreśla, że na jedną pielęgniarkę przypada nawet 40 pacjentów.

– Nie możemy wywiązać się z zadań, które się nam powierza. Młode osoby nie chcą przychodzić do tego zawodu, dlatego, że jest to zawód bardzo źle opłacany. Pielęgniarki zarabiają nawet 1500 zł netto. Nie są to kwoty, które pozwalają utrzymać rodzinę, w związku z tym pracują na kilku etatach; są przemęczone. Protestujemy, więc o lepsze płace, takie, które by zapobiegały opuszczeniu zawodu, wyjeżdżaniu za granicę, oraz zachęciłyby młode osoby do podejmowania wyzwania – wyjaśnia Lucyna Dargiewicz.

Pielęgniarki zapowiadają, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, to we wrześniu odbędzie się strajk generalny. Najbliższe rozmowy Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami organizacji pielęgniarskich zaplanowano na przedostatni tydzień maja.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl