fot. pixabay.com

Ustawa „lokal za grunt” weszła w życie

Weszła w życie ustawa „lokal za grunt”, której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Zgodnie z przepisami gmina ma otrzymać od inwestora część lokali w zamian za oddanie gruntu pod budowę mieszkań.

Ustawa ma na celu wsparcie gmin w powiększaniu własnego zasobu mieszkaniowego. Adresatami rozwiązań są głównie małe gminy.

Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, podkreśliła, że nowe rozwiązania umożliwiają zwiększenie dostępu do nieruchomości o potencjale inwestycyjnym.

– Ustawa powoduje, że możemy osiągać cele założone w polityce mieszkaniowej – otworzyć nowe grunty pod inwestycje mieszkaniowe, które do tej pory były w planach miejscowych przewidzianych na budownictwo mieszkaniowe, ale nie były realizowane. Montaż prawny, który zaproponowaliśmy w ustawie „lokal za grunt”, powoduje, że gmina może sprzedać grunt przeznaczony na budownictwo mieszkaniowe, a jednocześnie zyskać mieszkania bez angażowania się w proces inwestycyjny – mówiła Anna Kornecka.

Dodatkową zachętą dla gmin, by skorzystać z programu „lokal za grunt”, jest tzw. grant na infrastrukturę, czyli możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości 10 proc. wartości inwestycji infrastrukturalnej, np. przedszkola, żłobka, drogi.

Resort szacuje, że w zasobie gmin znajduje się ok. 28 tys. ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl