fot. flickr.com

Fundusz Mieszkań na Wynajem: będzie drożej

Fundusz Mieszkań na Wynajem zrezygnował z najniższej stawki czynszu. Chodzi o pierwsze mieszkania, które są do wynajęcia w Poznaniu.

Dotychczas fundusz oferował trzy stawki czynszu zależne od okresu najmu – najemcy mogli podpisać umowy terminowe do dwóch lat, od dwóch do czterech lat i powyżej.

Różnica w przypadku najtańszego mieszkania o wielkości ok 23 metrów kwadratowych wynosiła 150 zł na miesiąc, pomiędzy umową zawarta na okres do dwóch lat a umową powyżej czterech lat, która została skreślona z oferty.

Umowa na okres od 2 do 4 lat nadal przewiduje koszt 740 zł/mc.

Anna Milewska prowadząca kancelarię doradztwa gospodarczego podkreśla, że większa swoboda dotycząca czynszu i najmu jest bardziej korzystna dla najemców. Ekspert dodaje jednak, że w Polsce w przeciwieństwie do zachodnich państw jest tendencja do najmu krótkookresowego.

– Główną przyczyną jest to, że taki program budowania mieszkać samorządowych czy komunalnych na wynajem, nie cieszy się popularnością. Wynajem mieszkania jest czymś, co jest na chwilę, do czasu osiągnięcia zdolności kredytowej do zakupu mieszkania – tłumaczy Anna Milewska.

Do 11 marca wynajęto 6 mieszkań, a kolejne 26 zostało zarezerwowane. Program ten jest finansowany ze środków państwowego banku BGK.

RIRM

drukuj