fot. PAP/Leszek Szymański

Będzie rehabilitacja dla osób, które przeszły COVID-19

W przyszłym tygodniu ruszy rehabilitacja dla osób, które przeszły COVID-19. Będą mogli z niej korzystać ozdrowieńcy nadal odczuwający skutki choroby.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, poinformował w piątek, że rehabilitacja rozpoczynać ma się nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia i trwać od 2 do 6 tygodni. Przekazał, że minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał dwa polecenia prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie uruchomienia rehabilitacji pocovidowej.

Rzecznik resortu wskazał, że polecenia dotyczą rehabilitacji stacjonarnej, m.in. w uzdrowiskach, zakładach rehabilitacji leczniczej czy ośrodkach rehabilitacyjnych, a także rehabilitacji ambulatoryjnej, domowej. Dodał, że na tej podstawie NFZ będzie uruchamiał rehabilitację.

– W tygodniu poświątecznym wchodzimy w uruchomienie procesu rehabilitacji pocovidowej. Liczymy, że będzie kilkaset ośrodków w całym kraju, które przystąpią do realizacji projektu. Nie będzie żadnego konkursu. Wszystkie ośrodki, wszystkie podmioty, które posiadają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, mogą przystąpić do projektu. Będzie to dodatkowy produkt, płatny przez Narodowy Fundusz Zdrowia przy rehabilitacji stacjonarnej. Będzie mniej więcej na tym samym poziomie cenowym, co w tej chwili rehabilitacja w Głuchołazach. Proces rehabilitacyjny będzie trwał mniej więcej od dwóch do sześciu tygodni, w zależności od stanu pacjenta – przekazał Wojciech Andrusiewicz.  

Rzecznik MZ powiedział, że rehabilitowani będą mogli być ozdrowieńcy, którzy odczuwają takie skutki choroby, jak: przemęczenie fizyczne, dalej występujące duszności oraz trudności w oddychaniu i w realizacji codziennych zajęć.

RIRM

drukuj