fot. flickr.com

USA i Gwatemala zawarły porozumienie ws. migracji

Stany Zjednoczone i Gwatemala podpisały porozumienie, które ma ograniczyć migrację z krajów Ameryki Środkowej do USA i rozwiązać kryzys na granicy z Meksykiem – poinformowała w piątek rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham.

Jak powiedziała Grisham, Gwatemala będzie teraz uważana za „bezpieczny kraj trzeci”, w którym migranci z Ameryki Środkowej będą mogli składać wnioski o azyl w USA.

„To porozumienie zagwarantuje bezpieczeństwo osobom ubiegającym się o azyl zgodnie z prawem. Położy też kres oszustwom i nadużywaniu systemu azylowego” – podkreślił prezydent Donald Trump podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami w Białym Domu.

Szczegóły porozumienia z Gwatemalą nie są jednak znane. Nie wiadomo też, kiedy i czy w ogóle wejdzie ono w życie. Niedawno gwatemalski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że bez zgody parlamentu rząd prezydenta Jimmy’ego Moralesa nie może zawrzeć umowy z USA, na mocy której Gwatemala zostałaby uznana za „bezpieczny kraj trzeci”.

Większość migrantów, którzy nielegalnie próbują dostać się przez Meksyk do USA, pochodzi z krajów tzw. Trójkąta Północnego: Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu. Prezydent Trump naciska na te państwa, a także na Meksyk, by podjęły zdecydowane działania, które powstrzymają napływ uchodźców do USA.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl