fot. flickr.com

USA ogłaszają sankcje finansowe wobec liderów i zwolenników IS

Władze amerykańskie nałożyły we wtorek sankcje na przywódców Państwa Islamskiego (IS) i osoby finansowo wspierające to ugrupowanie oraz jego zwolenników – wskazane grupy i osoby będące zagranicznymi bojownikami.

„Skarb państwa pozostaje nieugięty w sprawie zmniejszania siły finansowej IS i odmawia tej radykalnej grupie terrorystycznej dostępu do międzynarodowego systemu finansowego” – oświadczył podsekretarz ds. terroryzmu i wywiadu finansowego Adam J. Szubin.

Ministerstwo finansów poinformowało o sankcjach wobec 15 osób z IS, w tym zwolenników tego radykalnie sunnickiego ugrupowania zbrojnego i osób je wspierających je.

Departament Stanu wskazuje na pięć ugrupowań i dziesięć osób będących zagranicznymi terrorystami – w tym obywateli Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Syrii, Maroka, Arabii Saudyjskiej i Tunezji.

Jak precyzuje Departament Stanu, chodzi o filię IS pod Hindukuszem – wilajet Chorasanu i związane z nim ugrupowania z Kaukazu, a także o powiązane z IS organizacje działające w Indonezji i Algierii.

Decyzja ta oznacza „prawdziwy zwrot” w wysiłkach na rzecz zablokowania IS w dostępie do międzynarodowego systemu finansowego – powiedział dziennikarzom anonimowo przedstawiciel amerykańskich władz, cytowany przez Reutera. Różne narodowości uwidaczniają globalny charakter zagrożenia, jakim jest Państwo Islamskie – skomentował.

PAP/RIRM

drukuj