USA ogłaszają sankcje finansowe wobec liderów i zwolenników IS

Władze amerykańskie nałożyły we wtorek sankcje na przywódców Państwa Islamskiego (IS) i osoby finansowo wspierające to ugrupowanie oraz jego zwolenników – wskazane grupy i osoby będące zagranicznymi bojownikami.

„Skarb państwa pozostaje nieugięty w sprawie zmniejszania siły finansowej IS i odmawia tej radykalnej grupie terrorystycznej dostępu do międzynarodowego systemu finansowego” – oświadczył podsekretarz ds. terroryzmu i wywiadu finansowego Adam J. Szubin.

Ministerstwo finansów poinformowało o sankcjach wobec 15 osób z IS, w tym zwolenników tego radykalnie sunnickiego ugrupowania zbrojnego i osób je wspierających je.

Departament Stanu wskazuje na pięć ugrupowań i dziesięć osób będących zagranicznymi terrorystami – w tym obywateli Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Syrii, Maroka, Arabii Saudyjskiej i Tunezji.

Jak precyzuje Departament Stanu, chodzi o filię IS pod Hindukuszem – wilajet Chorasanu i związane z nim ugrupowania z Kaukazu, a także o powiązane z IS organizacje działające w Indonezji i Algierii.

Decyzja ta oznacza „prawdziwy zwrot” w wysiłkach na rzecz zablokowania IS w dostępie do międzynarodowego systemu finansowego – powiedział dziennikarzom anonimowo przedstawiciel amerykańskich władz, cytowany przez Reutera. Różne narodowości uwidaczniają globalny charakter zagrożenia, jakim jest Państwo Islamskie – skomentował.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl