fot. PAP/EPA

USA potwierdzają stanowisko ws. konfliktu na Ukrainie 

Stany Zjednoczone potwierdzają swoje stanowisko w sprawie bezwarunkowego wypełnienia mińskich porozumień na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie – poinformowała dziś w Kijowie asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victoria Nuland.

„Koordynacja działań z USA jest dla nas życiowo ważną sprawą” – powiedział na spotkaniu z przedstawicielką Departamentu Stanu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Nuland wyjaśniła, że celem jej wizyty jest poinformowanie strony ukraińskiej o wynikach rozmów amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry’ego w Rosji, który we wtorek spotkał się w Soczi z prezydentem Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

„Pani Nuland podkreśliła też, że Stany Zjednoczone pozostają rzetelnym i oddanym partnerem Ukrainy w realizacji reform, a w szczególności w walce z korupcją i decentralizacji” – czytamy w komunikacie kancelarii ukraińskiego prezydenta.

Poroszenko oświadczył, że Kijów nie zejdzie z drogi przemian, podziękował władzom w Waszyngtonie za wspieranie Ukrainy i poinformował Nuland o sytuacji w Donbasie na wschodzie kraju, gdzie od ponad roku toczą się walki między siłami rządowymi a popieranymi przez Moskwę prorosyjskimi separatystami.

Asystent sekretarza stanu USA przyleciała na Ukrainę w czwartek wieczorem i od razu po wylądowaniu spotkała się z premierem Arsenijem Jaceniukiem. W piątek Nuland przeprowadziła rozmowy z szefem parlamentu Wołodymyrem Hrojsmanem.

PAP/RIRM

drukuj