fot twitter.com/PLPermRepEU

Ukraina broni się przed rosyjską agresją

To trzeci dzień rosyjskiej ofensywy na Ukrainę. Siły rosyjskie przybliżają się do Kijowa, na przedmieściach doszło do walk. 

Kijów przetrwał noc. Szturm na stolicę został odparty. W ruch poszły między innymi koktajle Mołotowa.

Wojsko ukraińskie nad ranem poinformowało o odparciu ataku sił rosyjskich w Alei Zwycięstwa  w Kijowie – jednej z głównych arterii miasta. We wczesnych godzinach słychać było częste wybuchy pocisków arteryjnych. Świadkowie mówili o wymianie ognia. O obronę miasta apelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Tej nocy wrogowie używają na wszystkich frontach całej swojej siły, aby zniszczyć nasz opór. W sposób złośliwy i brutalny, a nie ludzki. Tej nocy będą szturmować. Wszyscy powinniśmy zrozumieć, co nas czeka tej nocy. Musimy wytrzymać. Los Ukrainy jest rozstrzygany właśnie teraz” – akcentował prezydent Ukrainy.

Do ewakuacji Wołodymyra Zełenskiego z Kijowa gotowe są Stany Zjednoczone. Prezydent Ukrainy według doniesień „Washington Post” odrzucił tę pomoc. Plotki o rzekomym opuszczeniu stolicy przez prezydenta rozsiewały rosyjskie media. Zaprzeczyło temu to video.

„Jesteśmy tutaj, jesteśmy w Kijowie, bronimy Ukrainy. I tak będzie dalej. Chwała naszym obrońcom. Chwała naszym obrończyniom, chwała Ukrainie” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Nagranie zostało zrobione na ulicy Bankowej w Kijowie w dzielnicy rządowej, która jest pilnie strzeżona przez ukraińskie wojska. W nocy rosyjskie wojska próbowały przejąć miejską elektrociepłownię. To się jednak nie udało – armia ukraińska odparła atak. Zaatakowana została także baza wojskowa na terenie stolicy. Pojawiły się doniesienia o eksplozjach i strzałach z broni automatycznej.

Ciężkie walki odnotowano w pobliżu Wasylkowa –  miasta położonego 40 kilometrów na południe od Kijowa. Rosyjskie wojska próbują dokonać desantu z powietrza. W co najmniej sześciu miastach na Ukrainie – na zachodzie, w centrum i na południu – rankiem ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Dowódca sił zbrojnych Ukrainy poinformował, że za pomocą systemu rakietowego ziemia-powietrze udało się zestrzelić rosyjskie śmigłowce i samoloty. Na pokładzie jednego z nich miało znajdować się blisko stu spadochroniarzy. Ukraiński pilot zestrzelił także rosyjski myśliwiec. Strona rosyjska nie skomentowała tych doniesień. W nocy z premierem Ukrainy rozmawiał prezydent Andrzej Duda.

„Właśnie rozmawiałem z prawdziwym przyjacielem Ukrainy – prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem mu osobiście wdzięczny, Polakom za skuteczną i konkretną pomoc w tak trudnym czasie” – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.   

https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1497362381541892101

W wyniku rosyjskich działań giną niewinni ludzie, w tym dzieci. Są ranni. Pociski uderzają w budynki mieszkalne, sklepy i inne obiekty infrastruktury cywilnej. Pod ostrzałem znalazł się szpital, co stanowi naruszenie Konwencji Genewskich. Na linii ognia były także karetki pogotowia oraz przedszkole. Część dzieci została ciężko ranna.

„Rosyjskie ataki na przedszkole i sierociniec to zbrodnie wojenne i pogwałcenie Statutu Rzymskiego. Wspólnie z prokuraturą generalną zbieramy ten i inne fakty, które niezwłocznie prześlemy do Hagi. Odpowiedzialność jest nieunikniona” – podkreślił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

W elektrowni w Czarnobylu Rosjanie przetrzymują personel jako zakładników. Ludzie masowo uciekają z kraju. Część z nich kieruje się m.in. do Polski.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1496929287944884232

https://twitter.com/PremierRP/status/1496860319825727489

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl