PAP/Grzegorz Michałowski

[TYLKO U NAS] J. Cieszyński o procedurze nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy: Numer PESEL jest nadawany wszystkim bez względu na wiek

Numer PESEL jest nadawany wszystkim bez względu na wiek. Jedyna różnica jest taka, że dzieci do 12 roku życia, tak samo jak w przypadku dowodów osobistych, nie są zobowiązane do tego, żeby zeskanować ich odciski palców, natomiast wszystkie pozostałe procedury wyglądają tak samo. Rejestracja osób obejmuje wszystkich bez względu na wiek, oprócz tego zbieramy też numery telefonów i adresy e-mail, tak aby instytucje publiczne mogły się z tymi osobami kontaktować. Zbieramy także informacje umożliwiające założenie Profilu Zaufanego, czyli internetowego loginu do usług publicznych – powiedział Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Od kilku tygodni do Polski napływa coraz więcej osób z Ukrainy. Ukraińcy, którzy uciekają ze swojego kraju przed wojną mogą znaleźć schronienie w Polsce, mogą także zdobyć numer PESEL, który ułatwi funkcjonowanie w naszym kraju. Każda zainteresowana osoba może udać się do dowolnego urzędu gminy w Polsce lub do specjalnego punktu.

Każda osoba, która przyjechała z Ukrainy w ostatnich tygodniach po wybuchu wojny, może udać się do dowolnego urzędu gminy w Polsce lub do specjalnego punktu, jak ten zorganizowany na Stadionie Narodowym i tam otrzyma numer PESEL. Jest to bezpieczny numer PESEL, wymaga on wykonania zdjęcia biometrycznego oraz zeskanowania odcisków palców, aby mieć pewność co do tożsamości danej osoby. Jest to procedura, która podobna do tej podczas wyrobienia polskiego dowodu osobistego – wyjaśnił Janusz Cieszyński.

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa wskazał, że numer PESEL ma za zadanie ułatwić funkcjonowanie w Polsce. Numer ten nie ma jednak wpływu na korzystanie z usług medycznych.

Usługi medyczne są dostępne dla wszystkich, ale numer PESEL jest unikalnym identyfikatorem każdej osoby, która funkcjonuje w Polsce. Systemy administracji państwowej są tak skonfigurowane, żeby opierać się o ten numer. Wyrobienie numeru PESEL dzisiaj oznacza znacznie mniej pracy i większą wygodę przez kolejne miesiące, podczas których osoby te będą w Polsce mieszkać, uczyć się i korzystać z ochrony zdrowia – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

Numer PESEL nadawany jest wszystkim bez względu na wiek, jednak w zależności od tego, czy jest się dzieckiem czy osobą dorosłą, jego wyrobienie może się różnić. Dodatkowo od Ukraińców zbierane są numery telefonów czy adresy e- mail – ma to pomóc z założeniu Profilu Zaufanego.

Numer PESEL jest nadawany wszystkim bez względu na wiek. Jedyna różnica jest taka, że dzieci do 12 roku życia, tak samo jak w przypadku dowodów osobistych, nie są zobowiązane do tego, żeby zeskanować ich odciski palców, natomiast wszystkie pozostałe procedury wyglądają tak samo. Rejestracja osób obejmuje wszystkich bez względu na wiek, oprócz tego zbieramy też numery telefonów i adresy e-mail, tak aby instytucje publiczne mogły się z tymi osobami kontaktować. Zbieramy także informacje umożliwiające założenie Profilu Zaufanego, czyli internetowego loginu do usług publicznych – akcentował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

O nadanie numeru PESEL mogą ubiegać się wszyscy obywatele Ukrainy na terenie Polski. Ukraińcy, którzy mieszkali w Polsce zanim wybuchła wojna, przechodzą te procedury w inny sposób.

Jeżeli są osoby, które były wcześniej w Polsce, po czym wróciły na Ukrainę i teraz uciekły z niej przed wojną, to wtedy takie osoby mogą z tego skorzystać. Natomiast osoby, które normalnie funkcjonowały – a wiemy, że w Polsce już przed wybuchem wojny mieszkała pewna liczba osób z Ukrainy – dla tych osób procedury są inne. One nie muszę przechodzić procedury i często wcześniej występowały o numer PESEL. (…) Przed nami najbliższe miesiące, gdzie trzeba będzie wykonać szereg usług, które umożliwią adaptację osób, które przyjechały do Polski uciekając przed wojną. Chcemy, aby te osoby były włączone. Tak jak wcześniej wyrobienie numeru PESEL nie było obowiązkowe, tak teraz do tego zachęcamy. Posiadanie tego numeru będzie docelowo warunkiem korzystania z pewnych usług – wyjaśnił Janusz Cieszyński.

Numer PESEL nie równa się polskiemu obywatelstwu, co za tym idzie – obcokrajowcy przebywający w Polsce nie mają prawa do uczestniczenia w wyborach na terenie naszego kraju.

Absolutnie nie można mylić numeru PESEL z podaniem o obywatelstwo. To są dwie zupełnie różne rzeczy. Obcokrajowcy już wcześniej mogli ubiegać się o nadanie numeru PESEL, jeżeli wykazali interes prawny, aby taki numer posiadać – zaznaczył gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Janusza Cieszyńskiego można odsłuchać [tutaj]

 

radiomaryja.pl

 

drukuj