fot. PAP/Piotr Nowak

Program e-recept ma być realizowany na terenie niemal całej Polski

Nowy rok przynosi sporo różnych zmian także w służbie zdrowia. Jednym z nowych rozwiązań, jakie proponuje Ministerstwo Zdrowia jest e-recepta. Program ma być realizowany niemal w całej Polsce.

Elektroniczne recepty mają ułatwić życie pacjentom, lekarzom i farmaceutom.  Teraz zamiast papierowej recepty otrzymamy SMS-em, mailowo lub wypisany na kartce czterocyfrowy kod.

– Przede wszystkim oszczędność czasu, pieniędzy, takie e-recepty są znacznie wygodniejsze. Nie da się tutaj nic zniszczyć, nie da się jej zgubić – zapewniał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.   

Z takim kodem będziemy mogli udać się do apteki i otrzymać wypisane leki.

Dzisiaj przy tych papierowych receptach spotykamy się z tym, że czasami one są nieczytelne, że czasami czegoś brakuje. E-recepta nam te wszystkie problemy rozwiązuje, ponieważ jej poprawność formalna i walidacja następuje już w momencie zapisania do systemu – mówił Janusz Cieszyński.

Łatwiejszy dostęp do recept ma zapewnić także Internetowe Konto Pacjentów.  Dzięki bezpłatnej aplikacji internetowej pacjent będzie miał wgląd we wszystkie dane medyczne online, w tym wyniki badań, zaplanowane wizyty, historię leczenia i wystawione zwolnienia lekarskie. Informacje te będą udostępniane także do wglądu lekarzy. Aplikacja jest dostępna pod adresem pacjent.gov.pl

– To jest naprawdę przełom, ponieważ to jest pierwszy krok do tego co wydarzy się w 2021 roku, czyli udostępnienia wszystkim możliwości wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej – dodał wiceminister.

Obecnie ponad 14 tysięcy aptek jest już w stanie zrealizować elektroniczną receptę. Lecznice mają czas do końca roku na to, by dostosować się do zmian związanych z wprowadzeniem e-recept. Tradycyjne recepty znikną ostatecznie w 2020 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj