Ukraina i Mołdawia wybudują na Dniestrze most długości ponad 1400 metrów

Rządy Ukrainy i Mołdawii podpisały w poniedziałek w Kijowie porozumienie w sprawie budowy mostu granicznego łączącego oba kraje na rzece Dniestr. Budowla, która planowana jest od 2018 roku, ma usprawnić przede wszystkim transport towarowy.

Most o długości ponad 1400 m, który połączy mołdawską miejscowość Cosauti z ukraińskim Jampolem w 2025 roku, będzie posiadał dwa pasy ruchu oraz dwa chodniki dla pieszych. Obecnie przedostanie się na drugą stronę możliwe jest jedynie dzięki kursującym na Dniestrze promom.

Najbliższym obecnie połączeniem w regionie jest oddalony o ponad 50 km od Jampola most łączący Mohylów Podolski z mołdawskim miastem Otaci.

„Nowa budowla scali infrastrukturę drogową obu państw, włączając w to trasę Mohylów Podolski-Jampol-Kryżopol-Berszad-Humań, po ukraińskiej stronie, a także mołdawską drogę krajową R14 biegnącą do Cosauti” – podał rząd Mołdawii.

Dzięki nowemu mostowi, jak spodziewają się władze w Kiszyniowie, „uda się przyłączyć do międzynarodowej sieci drogowej wschodnią część Mołdawii”.

Inwestycja, jak spodziewają się rządy w Kijowie i Kiszyniowie, pomoże w rozwoju handlu towarami pochodzącymi z Ukrainy oraz Mołdawii na rynkach międzynarodowych.

Wprawdzie każda ze stron będzie odpowiedzialna za pokrycie kosztów budowy mostu po swojej stronie granicy, ale rząd Ukrainy zobowiązał się zapłacić za projekt techniczny budowli.

Władze Mołdawii szacują, że na realizację inwestycji będą musiały wydać z budżetu około 900 mln lejów mołdawskich, czyli ponad 46 mln euro.

Nad realizacją projektu ma czuwać Wspólna Komisja Mołdawsko-Ukraińska. Powstanie ona w najbliższych tygodniach.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl