Ukraińscy uchodźcy przebywający w Polsce od dziś będą dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania

Od dziś uchodźcy z Ukrainy zaczynają w Polsce dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. To efekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom tego kraju.

W myśl przepisów uchodźcy, którzy są w Polsce ponad 120 dni, mogą pozostać w ośrodkach, jeśli pokryją 50 proc. kosztów utrzymania. Od maja natomiast obywatele Ukrainy, którzy będą w naszym kraju ponad 180 dni, otrzymają pomoc, jeśli opłacą 75 proc. jej kosztów.

Na dalszy bezpłatny pobyt w ośrodkach mogą liczyć natomiast osoby z grup szczególnie wrażliwych. Mowa tu m.in. o osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach, a także dzieciach i kobietach w ciąży.

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, Paweł Szefernaker, wyjaśnił, że wprowadzone zmiany mają na celu aktywizację przebywających w Polsce obywateli Ukrainy.

– Przygotowywaliśmy się do wdrożenia tych działań od września zeszłego roku. Od początku  mówiliśmy, że jedynym celem jest to, żeby po prostu grupę uchodźców, którzy w dalszym ciągu przebywają w miejscach zbiorowego zakwaterowania, jak najbardziej zmobilizować do aktywizacji zawodowej i do tego, żeby te osoby spróbowały normalnie żyć w Polsce – zaznaczył Paweł Szefernaker.

W centrach zbiorowego zakwaterowania w różnych regionach Polski od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zatrzymało się w sumie pół miliona osób. Dziś mieszka w nich ok. 80 tys. osób.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl