fot. PAP/Wojtek Jargiło

Ukraina: straż graniczna zaczęła odprawę pustych ciężarówek wyjeżdżających do Polski

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy poinformowała dziś, że rozpoczęła odprawy pustych ciężarówek wyjeżdżających do Polski. Przepuszczane są one przez przejście graniczne Uhrynów-Dołhobyczów. Zdaniem Kijowa w perspektywie pozwoli to odblokować wszystkie punkty na wspólnej granicy.

„Według stanu z ranku 4 grudnia na przejściu granicznym Uhrynów na wyjeździe z Ukrainy straż graniczna odprawiła 30 ciężarówek o dopuszczalnej wadze do 7,5 tony. Wjazd ciężarówek na przejście graniczne odbywa się na zasadach ogólnej kolejki” – przekazano w komunikacie na Telegramie.

Rzecznik ukraińskiej straży granicznej, Andrij Demczenko, mówił w programie telewizyjnym, że przed przejściem w Uhrynowie na wjazd do Polski oczekuje około 100 samochodów ciężarowych.

 „Mamy nadzieję, że pozwoli to na odblokowanie wszystkich przejść na granicy z Polską” – powiedział.

W niedzielę minister infrastruktury Ukrainy, Ołeksandr Kubrakow, wyjaśnił, że otwarcie przejścia Uhrynów-Dołhobyczów dla pustych ciężarówek to pierwszy punkt z listy, którą Ukraina realizuje w celu odblokowania granicy.

Wcześniej to przejście obsługiwało jedynie samochody osobowe i autobusy.

„Pracujemy nad tym, by jak najszybciej doprowadzić do zdjęcia blokady, biorąc pod uwagę interesy naszego rynku i państwa” – mówił Ołeksandr Kubrakow.

Od 6 listopada na przejściach z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem (woj. lubelskie) oraz w Korczowej (woj. podkarpackie) trwa protest polskich przewoźników, którzy przepuszczają kilka aut na godzinę. Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia przez Ukrainę oddzielnej kolejki dla samochodów wracających do Polski bez towaru, wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Z kolei od 23 listopada w Medyce protestują również rolnicy, którzy poinformowali, że ich akcja na tym przejściu granicznym ma trwać do 3 stycznia 2024 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl