fot. PAP/Darek Delmanowicz

28 podejrzanych o organizowanie nielegalnego pobytu Ukraińców w Polsce

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej z Lubaczowa rozbił zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się organizowaniem nielegalnego pobytu Ukraińców w Polsce. Zatrzymano łącznie 28 osób, w tym 23 Polaków i 5 Ukraińców.

Rzeczniczka BiOSG, mjr Elżbieta Pikor, celem przestępczej działalności grupy było czerpanie korzyści majątkowych z organizowania i legalizowania pobytu cudzoziemców w Polsce.

Na czele grupy stała 47-letnia kobieta, żona rolnika, mieszkanka Podkarpacia.

To ona organizowała proceder, wyznaczając konkretne zadania dla poszczególnych osób – przekazała mjr Elżbieta Pikor.

Zaznaczyła, że członkowie grupy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania przekroczenia granicy wbrew przepisom poprzez rejestrowanie fikcyjnych zaproszeń w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

Co istotne, w procederze wykorzystywane były osoby tzw. słupy, które to udostępniając swoje dane osobowe, rzekomo zapraszały obywateli Ukrainy. Ten proceder umożliwiał nielegalne przekroczenie granicy Ukraińcom i ostatecznie zalegalizowanie ich pobytu w krajach Unii Europejskiej – wyjaśniła rzeczniczka BiOSG.

Podkreśliła, że z zebranych dowodów wynika, że grupa mogła ułatwić nielegalne przekroczenie granicy i zalegalizowanie pobytu ponad 700 cudzoziemcom.

Podejrzanym grozi od 3 miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności.

Rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej przez funkcjonariuszy SG z Lubaczowa trwało dwa lata, a ostatnie zatrzymanie i ogłoszenie zarzutów miało miejsce kilkanaście dni temu.

W trakcie działań funkcjonariusze z Lubaczowa przeszukali 20 lokali mieszkalnych na Podkarpaciu. Zabezpieczono m.in. dokumentację w zakresie wystawiania zaproszeń cudzoziemcom w Polsce, telefony komórkowe, karty SIM, komputery – wymieniła mjr Elżbieta Pikor.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Przemyślu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl